Aktorka totalna

Jej życie było gotowym scenariuszem na film. I choć akcja dzieje się głównie w Stanach Zjednoczonych, kraju, gdzie spełniają się marzenia, to w tej historii nie ma happy endu.

„Aktorka” to opowieść o Elżbiecie Czyżewskiej, ikonie polskiego kina lat 60. Kobiecie, która miała wszystko – talent, urodę, popularność – i poświęciła to wszystko dla mężczyzny. Wyszła za mąż za amerykańskiego dziennikarza Davida Halberstama i wyjechała za nim do Stanów Zjednoczonych. Choć pragnęła tam kontynuować swoją aktorską karierę, rzeczywistość okazała się dużo trudniejsza. USA nie przyjęło jej z otwartymi ramionami, podobnie jak Polska po latach nie okazała się być dla niej gościnną. Rozwód, alkohol, niespełnione marzenia – wszystko to niemalże złamało Czyżewską. Ale nigdy nie przestała być aktorką. Była nią zawsze – na scenie i w życiu.

Film Kingi Dębskiej jest opowieścią bardzo intymną, a przez to prawdziwą i poruszającą. Reżyserce udało się dotrzeć nie tylko do bliskich Czyżewskiej, ale także do osób, które zetknęły się z nią tylko kilkakrotnie, a mimo wszystko zapamiętały ją z powodu jej charyzmy i osobowości. Wśród nich była np. Meryl Streep, która poznała polską aktorkę podczas przygotowań do „Biesów” w reż. Andrzeja Wajdy na Broadwayu. Na ekranie pojawili się również m. in. Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski.
Bogactwo opowieści na temat Czyżewskiej to zdecydowanie siła dokumentu. Postać Elżbiety Czyżewskiej nie jest gloryfikowana. Obok niezwykłej, artystycznej osobowości, widzimy również wszystkie jej wady i słabości, jak impulsywność czy skłonność do alkoholu.

Dodatkowe wrażenie robią na widzu zdjęcia – amerykański klimat przedostaje się do filmu razem z nowojorskimi ulicami, portami, architekturą. Nadaje to dokumentowi pewnej lekkości i nonszalancji, co zdecydowanie ułatwia odbiór. Umiejętne połączenie treści z obrazem czyni z filmu kawałek dobrego kina na wysokim poziomie.
„Aktorka” to historia wciągająca, od której trudno się oderwać przez całe 72 minut trwania filmu. Przede wszystkim jednak przypomina o kimś, kto dla polskiej kultury jest  bardzo ważny – polskiej zapomnianej aktorce totalnej.

„Aktorka”
reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka
prod. Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska SA
Czas trwania: 72 min