/

Aleksandra Lipczak – zakochana w Hiszpanii

 

Aleksandra Lipczak – gość II festiwalu „Natura – Kultura – Media”-  zafascynowała się Hiszpanią po obejrzeniu andaluzyjskiego filmu „Vengo” Toniego Gatlifa. Pod jego wpływem postanowiła, że będzie studiować filologię hiszpańską. Ze spontanicznej decyzji, zrodził się związek na całe życie.

 

(fot. Tomasz Czech)

 

Urodzona w 1981 roku Aleksandra Lipczak jest laureatką czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, którego efektem jest tegoroczny debiut książkowy „Ludzie z Placu Słońca”. Wcześniej publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl.

 

Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie. – Obok mojej rodzinnej Legnicy, Barcelona to jedyne miasto, o którym mogę powiedzieć, że kocham je naprawdę głęboką miłością – mówi. W swojej miłości nie jest jednak bezkrytyczna i twierdzi, że wiele rzeczy w Barcelonie ją wkurza.

 

Jej debiutancka książka „Ludzie z Placu Słońca” to niezwykle wciągający zbiór reportaży o współczesnej Hiszpanii. Pokazują one jak z pozornie idealnego do życia kraju, Hiszpania stała się miejscem ogromnego kryzysu, w którym ludzie popełniali samobójstwa, bo nie byli w stanie spłacić kredytu albo nie mogli znaleźć pracy, bo nawet na stanowisko kelnera wymagano kilkuletniego doświadczenia. Aleksandra Lipczak nie próbuje analizować, dlaczego doszło do kryzysu w Hiszpanii – ona rzetelnie i sumiennie opisuje jego skutki.

 

Jak przyznaje instynktownie szukała dla siebie wzorów czy inspiracji jako dla piszącej kobiety. – Naturalna wydawała mi się potrzeba znalezienia „poprzedniczek”, które przecierały różne szlaki. Szczególnie bliska jest mi książka „Rondo de Gaulle’a” Olgi Stanisławskiej, będąca zapisem jej samotnej podróży przez Afrykę – mówi. Inną ważną dla Aleksandry postacią jest argentyńska reporterka Leila Guerriero.

 

 

Zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z Aleksandrą Lipczak!