Centrum Kapuścińskiego

Program History jest kopalnią humoru dla wszystkich śmiejących się z teorii spiskowych, jednak zdarza się, że można tam znaleźć również dokumenty na poważne tematy. Jednym z nich jest wyprodukowany w tym roku „Władimir Putin: największe zagrożenie Ameryki?” wyreżyserowany przez Rudy’ego Bednara.

 

 

Film stara się w niecałe półtorej godziny opowiedzieć historię Władimira Putina, jego rządów i sposobów wpływania na Stany Zjednoczone. Pierwsze sceny przedstawiają pokrótce skandal wyborczy, którego główną bohaterką byłą Hillary Clinton. Po szybkim prześledzeniu afery mamy okazję zapoznać się z biografią Putina. Zaczynamy od młodości w Leningradzie, poprzez nieudaną karierę w KGB, aż po wspinaczkę po kolejnych szczeblach politycznej kariery – współpracę z Anatolijem Sobczakiem w Petersburgu, premierostwo za prezydentury Borysa Jelcyna, aż po objęcie całkowitej władzy w Rosji.

 

„Władimir Putin: największe zagrożenie Ameryki?” jest oparty na wypowiedziach ekspertów. I tu należy pochwalić twórców filmu. Mamy okazję posłuchać między innymi Johna McCaine’a, biografek Putina, byłych pracowników KGB (FSB) i CIA, byłych pracowników rosyjskich mediów propagandowych w Stanach (RT i Sputnik). Dodatkowo Rudy Bednar postanowił przerywać biograficzne i historyczne fragmenty na temat Rosji porównaniami do wydarzeń mających miejsce w USA.

 

Nie wiem, czy ogrom wątków zawartych w filmie wynika z przerostu ambicji reżysera, czy właściwego dla History tworzenia klimatu wszechobecnego zagrożenia, które w tym wypadku miało zostać osiągnięte między innymi przez pokazanie II wojny czeczeńskiej, ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie, zatonięcie okrętu „Kursk” czy zabójstwa Politkowskiej i Niemcowa. Rzetelna analiza wpływu Rosjan na ostatnie amerykańskie wybory prezydenckie, przedstawienie relacji amerykańsko-rosyjskich za rządów Putina i dodanie do tego jego biografii, jest po prostu niemożliwe do zrealizowania w niecałe półtorej godziny. Widz dostaje więc tak naprawdę serię kilkominutowych teaserów na temat wątków z życia prezydenta Rosji, zamiast ciekawego i pełnego filmu na jeden, jasno doprecyzowany temat. A szkoda, bo, tak jak napisałem, zaproszeni zostali goście, którzy od środka znają rosyjskie i amerykańskie służby, a także kulisy kontaktów między dwoma mocarstwami.

 

„Władimir Putin: największe zagrożenie Ameryki?” może więc być filmem na początek zainteresowania relacjami amerykańsko-rosyjskimi, jako zbiór zagadnień, na temat których warto rozszerzyć swoją wiedzę w innych źródłach. Dla bardziej ambitnych polecam jednak świetną biografię Putina autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich z 2016 r. – „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”.

 

Jakub Banan Banasik

 

„Władimir Putin: największe zagrożenie Ameryki?

reż. Rudy Bednar

rok produkcji: 2018

 

Zobacz też:
Nobel ma w sobie coś z kobiety

Nobel ma w sobie coś z kobiety

O Swietłanie Aleksijewicz, Nagrodzie Nobla i Białorusi pisze Alesia Ptushka...
Potrząsanie akwarium

Potrząsanie akwarium

"Zawsze wiedział, że interesuje go tylko dokument" - sylwetka Marcela...
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"

3 comments

 1. A says:

  Cze 7, 2017

  Odpowiedz

  B. ciekawa rozmowa

 2. B says:

  Lis 14, 2017

  Odpowiedz

  mam, czytałem, polecam 🙂

 3. Piotr says:

  Lip 14, 2018

  Odpowiedz

  Jako bohater jednego z rozdziałów polecam bardzo gorąco :))

Name required

Website