Cyfrowa premiera okazją do wspomnień

[spider_facebook id=”2″]

 

W warszawskim kinie Kultura 2 lutego 2015 roku odbyła się cyfrowa premiera „Kroniki wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy na podstawie scenariusza Tadeusz Konwickiego. Pokaz zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich był okazją do wspomnień zmarłego 7 stycznia twórcy.

 

Tworcy Kroniki wypadkow milosnychW 1986 roku, kiedy premierę miała „Kronika wypadków miłosnych”, Tadeusz Konwicki był już znany jako autor scenariuszy m. in. do „Matki Joanny od Aniołów”, „Faraona” czy „Jowity”. Na zdjęciu od lewej: Bernadetta Machała, Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Wajda i Stanisław Krzemiński (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Gośćmi premiery byli twórcy i aktorzy zrekonstruowanego cyfrowo filmu, którzy wspominali Tadeusza Konwickiego i wspólną pracę na planie.

 

– Potrafił niezwykle subtelnie pokazać młodzieńcze wspomnienia związane z pierwszym uczuciem. Sam zdecydował się pokazać w tym filmie na moją prośbę. Co bardzo mnie wzruszyło, miał w ręku fotografię mojego ojca, porucznika Jakuba Wajdy – mówił reżyser „Kroniki…”.

 

 

– Zazdrościłam Piotrowi Wawrzyńczakowi, że ma wspólne sceny z panem Tadeuszem. Dla nas, wówczas młodych aktorów, spotkanie z Tadeuszem Konwickim przy okazji tego filmu było ogromnym przeżyciem. Czułam, że mam do czynienia z bardzo miłym człowiekiem, a jednocześnie wielkim artystą. Ostatnio zobaczyłam go na balkonie na Nowym Świecie i poczułam takie ciepło… Dzisiaj czuję, jakby coś się kończyło – odchodzą wielcy mistrzowie – wspominała Bernadetta Machała, odtwórczyni roli Grety.

 

– Ja się na przy „Kronice…” ożeniłem. Na ślubie podszedł do mnie Pan Tadeusz i powiedział: „Chyba dobrze te kroniki wymyśliłem, nie?” – opowiadał Marek Kraszewski, który współpracował przy produkcji.

 

Maja KomorowskaMaja Komorowska współpracowała z Tadeuszem Konwickim przy dwóch filmach: „Jak daleko stąd, jak blisko” i  „Lawa. Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza” (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Tadeusz Konwicki napisał scenariusz na podstawie własnej powieści wydanej w 1974 roku. Akcja toczy się w Wilnie w 1939 roku. To historia pierwszej miłości Witka – maturzysty, który chce zostać lekarzem. Zakochuje się w Alinie Nałęczównie, córce pułkownika. W nim natomiast podkochuje się siostra jego kolegi Engela – Greta. Beztroski czas młodości zakłóca zbliżająca się wojna.

 

Allan StarskiScenografię do „Lawy…” przygotował Allan Starski, który za pracę przy „Liście Schindlera” (wspólnie z Ewą Braun) otrzymał Oscara (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Wśród gości wieczoru byli twórcy i aktorzy „Kroniki wypadków miłosnych”: Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Magdalena Wójcik, Bernadetta Machała, Joanna Szczepkowska, Adrianna Godlewska, Andrzej Szenajch, Stanisław Krzemiński, Marek Kraszewski, Marek Składanowski oraz goście specjalni: prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Ewa Braun, Maja Komorowska, Grażyna Szapołowska, Bożena Dykiel, Jerzy Gruza, Olgierd Łukaszewicz, Allan Starski, Grażyna Torbicka oraz córka Tadeusza Konwickiego – Maria Konwicka.

 

Weronika Rzeżutka