Centrum Kapuścińskiego

W jego życiu wszystko zmieniło się w 2007 roku. To wtedy na biurku Sachy Batthyany’ego znalazł się artykuł dotyczący masakry 1945 roku w austriackiej miejscowości Rechnitz dokonanej na 180 Żydach. Wydarzyło się to podczas przyjęcia zorganizowanego przez jego ciotkę, Margit Batthyany-Thyssen.

 

 

Fot. Maurice Haas

 

Ród Batthyany był jednym z najstarszych arystokratycznych rodów Europy, pochodzącym z Węgier. II wojna światowa spowodowała jednak upadek ich znaczenia i rozproszenie się członków rodziny po świecie. Sacha Batthyany (1973) urodził się już w Szwajcarii, gdzie przeprowadzili się wcześniej jego rodzice. I choć oni wrócili po latach na Węgry, „pozostawiając [go] w przekonaniu, że żyje w niewłaściwym kraju”, on zdecydował się pozostać w kraju, który w żaden sposób nie ma odniesienia w przeszłości. On sam nie interesował się więc ani wydarzeniami wojny, ani historią swojej rodziny. Dopiero wspomniany już artykuł sprowokował reportera szwajcarskiego „Tages-Anzeiger” i niemieckiego „Süddeutsche Zeitung” do rozpoczęcia prawdopodobniej najdłuższego śledztwa dziennikarskiego, ale i największej przygody w swoim dotychczasowym życiu.

 

Przez cały ten czas próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, które wykorzystane zostało w polskim tytule jego ostatniej książki – „A co ja mam z tym wspólnego?”. Poszukiwanie odpowiedzi zajęło mu ponad 7 lat.  Była to dla niego próbą determinacji i cierpliwości – jednym słowem, próba charakteru. Aby dowiedzieć się, jaki był udział jego rodziny w masakrze w Rechnitz, co podczas wojny przeżyła jego babka i w końcu, jaki wpływ na jego życie miały te wydarzenia, odbył podróż na Syberię, do Ameryki Południowej, na Węgry i do Autrii. Musiał zmierzyć się z niechęcią, czasem nawet wrogością swojej rodziny, która nie chciała, aby zajmował się tym tematem. Odbył również psychoterapię, która miała mu pomóc przepracować te doświadczenia, a którą dość szczegółowo opisał we wspomnianej już autobiograficznej książce „A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945 roku. Historia mojej rodziny”.

 

Co dała mu ta niezwykła podróż śladami jego przodków? Pozwoliło mu zrozumieć skąd pochodzi i kim jest. Jak powiedział w wywiadzie dla izraelskiej gazety Haaretz: „Przeszłość zawsze jest z tobą. Ty nią jesteś. Niektórzy nie chcą być tego świadomi, ale jeśli poczujesz ciężar przeszłości, zobaczysz, w jaki sposób łączy się ona z teraźniejszością i twoją historią”.

 

 

Magda Gontarek

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...
Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Z reżyserką, producentką i autorką zdjęć Hanną Polak rozmawia Bartosz...
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”

Name required

Website