Czwarty Festiwal NKM zakończony!

Festiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego nie odbyłby się, gdyby Fundacji „Centrum Badań i Edukacji” im. Ryszarda Kapuścińskiego nie pomogli nasi współorganizatorzy, partnerzy i sponsorzy.

W tym roku wśród nich znaleźli się:
Kampinoski Park Narodowy, dziękujemy za użyczenie nam budynków Centrum Edukacji KPN
– Centrum Kultury Izabelin, któremu dziękujemy za użyczenie budynków i pomoc organizacyjną
– Gmina Izabelin
– Powiat Warszawski Zachodni
– Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
HBO Polska
Against Gravity
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
– Firma Quartz
– Zakłady Graficzne Taurus
Hotel Mazurkas, szczególne podziękowania dla pana Andrzeja Bartkowskiego
– prezes Korporacja KGL S.A., pan Lech Skibiński
– pan Janusz Popowicz (Activa Studio)
– pan Bogusław Górka (Laboratorium Kosmetyczne Joanna)
– firma YAMAHA, dziękujemy za wspaniały fortepian
– Restauracja Kampinówka, szczególne podziękowania kierujemy do pani Zofii Ziemniak za udzielenie nam lokalu
Szkoła Podstawowa W Izabelinie, dziękujemy dyrekcji oraz nauczycielom oraz Urząd Gminy Izabelin.


Dziękujemy Państwu jeszcze raz, to dzięki Wam mogliśmy stworzyć nasz festiwal.


A jak tegoroczny festiwal wyglądał dzień po dniu?


Środa, 16 października


Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się wyjątkowo atrakcyjnie, a wydarzenia zaplanowane zostały do późnych godzin wieczornych.
Tegoroczną edycję w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego otwierał wernisaż wystawy Miguela Platero. Artysta przedstawił na wystawie swoje dzieła wpisujące się w malarstwo ekologiczne (co oznacza, że zamiast płótna artysta używa materiałów z odzysku, takich jak np. płyty pilśniowe, stare deski) oraz szkice.

Następnie w Centrum Kultury Izabelin odbyło się spotkanie z tegorocznym laureatem nagrody „Nike” – Mariuszem Szczygłem, które poprowadził red. Konrad J. Zarębski. Autor mówił o swojej książce „Nie ma”, za którą otrzymał nagrodę. Dużo czasu poświęcił także na opowieści związane z pisaniem swoich reportaży. Po spotkaniu, Mariusz Szczygieł odpowiadał na pytania widowni oraz podpisywał książki.

Kolejnym punktem programu było czytanie fragmentów „Podróży z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego. To dzieło, które Cesarz Reportażu kończył w Izabelinie, przedstawił publiczności Andrzej Seweryn.

Następnie publiczność w Izabelinie obejrzała esej filmowy red. Stanisława Zawiślińskiego pt. „Powiedzmy, Kapuściński”, który mówił o tym, jaki wpływ na nasze życie ma twórczość patrona festiwalu.

Na sam koniec w auli odbyła się projekcja filmu „Jutro czeka nas długi dzień” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego. Po seansie, spotkanie z twórcą poprowadził Antoni Rokicki. Pierwszy dzień zakończył się późnym wieczorem, ale za to pełen był niesamowitych atrakcji.


Czwartek, 17 października


Drugi dzień festiwalu otworzyła debata „Spór o globalizację”, która odbyła się na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Spotkanie prowadził prof. Jan Hartman, a wzięli w nim udział Marta K. Nowak z „oko.press”, Rafał Woś z „Tygodnika Powszechnego” i Zbigniew Szczęsny. Paneliści dyskutowali na temat dzisiejszych szans i zagrożeń wynikających z globalizacji, takich jak walka z globalnym ociepleniem i nierównościami gospodarczymi.

W tym samym czasie w gospodzie „Kampinówka” Bożena Dudko i Czesław Apiecionek opowiedzieli izabelińskim uczniom o patronie festiwalu. Goście mogli obejrzeć, między innymi, film „Z Pińska do Izabelina”, a także posłuchać wspomnień prowadzących związanych z Ryszardem Kapuścińskim.

Popołudniu goście festiwalu mieli okazję obejrzeć film „Mała zagłada” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz, nakręcony na podstawie książki Anny Janko o tym samym tytule. W trakcie spotkania po projekcji reżyserka przybliżała widzom swoje dzieło, opowiadając nie tylko o symbolice i temacie filmu, ale także o praktycznej stronie powstawania tej produkcji.

„Mała zagłada” nie była jednak jedyną historią ukazaną oczami kobiet, z którą goście festiwalu spotkali się w czwartek. Na festiwalu pojawił się Adrian Stachowski, stojący na czele działu reportażu „Wydawnictwa Poznańskiego”, który w trakcie spotkania prowadzonego przez dr Monikę Kożdoń-Dębecką opowiedział gościom o dwóch wydanych niedawno ksiązkach: „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk i „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” Stasi Budzisz. Goście mogli posłuchać fragmentów książki, a Adrian Stachowski opowiedział o przebiegu współpracy wydawnictwa z reportażystkami.

Punktem programu tego dnia, na który wszyscy czekali, było „Czytanie Kapuścińskiego” w wykonaniu Jerzego Stuhra. Legenda polskiego filmu i teatru pojawiła się na Festiwalu Natura-Kultura-Media już po raz drugi. W tym roku przedstawiał fragmenty „Buszu po polsku”. W trakcie spotkania, oprócz czytania, goście mogli posłuchać również osobistych wspomnień Jerzego Stuhra na temat Ryszarda Kapuścińskiego.

W czwartek w Villi przy ul. Matejki 25 została otwarta wystawa zdjęć „In memoriam – Krzysztof Wojciewski”. Znalazły się na niej wybrane zdjęcia tego wybitnego fotografa, współpracującego nie tylko z ikonami polskiego filmu, ale także z Fundacją „Centrum Badań i Edukacji” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wystawę można było oglądać przez cały festiwal.

Ostatnim filmem pokazanym w festiwalowy czwartek była „Pani na Korczewie” dra Sławomira Rogowskiego. Jest to historia hrabiny Beaty Ostrowskiej-Harris, która po powrocie z Anglii, gdzie wyemigrowała z rodziną na początku II wojny światowej, powróciła do Korczewa by odnowić zabytkowy dworek należący do jej rodziny. Po spotkaniu Sławomir Rogowski odpowiadał na pytania Moniki Kożdoń-Dębeckiej.

Drugi dzień festiwalu zakończyliśmy, dosłownie, z przytupem. Na scenie Centrum Kultury Izabelin wystąpił zespół Tango Attack, który zaprezentował, w praktyce, historię tanga, pokazując przy tym międzynarodowe wpływy, które przez lata kształtowały ten gatunek.


Piątek, 18 października


Przedostatni dzień festiwalu rozpoczął się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego pokazem edukacyjnych filmów „Z Pińska do Izabelina” oraz projekcją dokumentu „Fateicz i morze” (reż. Alina Rudnitskaya, Sergey Vinkurov, 2019) o farmerze morskim mieszkającym na oderwanej od cywilizacji, rosyjskiej Wyspie Rikorda.

Kameralny seans w Villi Izabelin filmu „Twarze, plaże” (2017), pierwszego z dwóch prezentowanych w cyklu „Agnès Varda in memoriam”, zabrał widzów w równie pozornie odległą podróż po małomiasteczkowej Francji, którą z ciekawością dziecka sfotografowali młody grafficiarz JR oraz prekursorka Francuskiej Nowej Fali, czyli wspominana na festiwalu A. Varda. Wprowadzenia przed filmem dokonali red. Stanisław Zawiśliński oraz Julia Niemiec.

Przy Villi odbyło się również otwarcie wystawy fotograficznej „Okręgówka” Kacpra Sokołowskiego, studenta dziennikarstwa, który zaprezentował efekty swojego hobby tj. dokumentacji meczów piłki nożnej w małych miejscowościach.

Szereg popołudniowych spotkań w Centrum Kultury Izabelin rozpoczęło czytanie fragmentów „Innego” i wybranych wierszy Ryszarda Kapuścińskiego przez wieloletnią bywalczynię festiwalu – aktorkę Jolantę Olszewską.

Refleksyjny nastrój szybko został przełamany żywą debatą o ochronie zdrowia w Polsce, zainspirowaną książką Pawła Kapusty „Agonia”, nagrodzonej przez jury studenckiej Nagrody za Reportaż Literacki im. R. Kapuścińskiego 2019. Rozmowę poprowadzili studenci – Jakub Banan Banasik i Magdalena Bojanowska, a gośćmi byli: autor reportażu – Paweł Kapusta oraz Michał Matuszewski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza.

Po koncercie rodzeństwa Nowak Trio (skrzypce, fortepian i wiolonczela), w trakcie którego zaprezentowano multimedialną diaporamę Krzysztofa Sokoła „W drodze: z Pińska do Izabelina”, odbył się pokaz filmu „In touch” w reż. Pawła Ziemilskiego.

Tworzony przez wiele lat dokument opowiadający o emigracji mieszkańców mazurskiej wsi Stare Juchy na Islandię wzbudził wiele emocji. Rozmowa z reżyserem, poprowadzona po projekcji przez red. Konrada J. Zarębskiego, toczyła się jeszcze długo po spotkaniu. Drugim i ostatnim pokazem wieczoru był film „Dobra zmiana” w reżyserii Konrada Szołajskiego, czyli dokumentalny portret dwóch polskich aktywistek społecznych o skrajnie odmiennych poglądach. W debacie po projekcji, poprowadzonej ponownie przez red. Konrada J. Zarębskiego, wzięli udział reżyser oraz Marta Tita Michalska – aktywistka KOD-u oraz stojąca w opozycji wobec niej Barbara Piela – artystka, autorka politycznych „plastysiowych figurek”.


Sobota, 19 października


Ostatni dzień festiwalu rozpoczęło spotkanie z ambasadorem Krzysztofem Mroziewiczem, które poprowadził Jakub Banan Banasik. Opowiedział on o swojej nowej książce „Delirium władzy. Kto rządzi ten błądzi”, a także podzielił się swoimi przemyśleniami na temat obecnej sytuacji geopolitycznej. Spotkanie z ambasadorem wypełniło salę przygotowaną w Villi przy CKI, a po jego zakończeniu goście mieli okazję zamienić z bohaterem spotkania kilka słów i zdobyć jego autograf.

W tym samym miejscu odbyło się spotkanie z autorem wydanej niedawno przez „Agorę” książki „Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii”, Maciejem Wesołowskim, które poprowadzili Antoni Rokicki i Wojtek Podgórski. Reportażysta przybliżył gościom charakterystykę Kolumbii i jej mieszkańców.

W Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego goście festiwalu mogli obejrzeć film „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, a także posłuchać rozmowy przeprowadzonej z nim przez Konrada J. Zarębskiego. Reżyser opowiedział o powstaniu pomysłu na ten dokument i procesie jego tworzenia.

Ostatnim wydarzeniem, jakie odbyło się w tym roku w Centrum Kultury Izabelin był spektakl Teatru Temat „Wojna nie jest kobietą”, wyreżyserowany przez Renatę Dymną na podstawie twórczości Swietłany Aleksijewicz. Przedstawienie zapełniło salę CKI i było domknięciem wątku relacji kobieta-wojna, rozpoczętego dwa dni wcześniej filmem Natalii Korynckiej-Gruz.


Festiwal musi się oczywiście oficjalnie zakończyć. Gala finałowa, podobnie jak rok temu, odbyła się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego

Podczas uroczystości Wiktor Zborowski zamknął tegoroczny cykl „Czytania Kapuściskiego” fragmentami „Szachinszacha”.

Gala finałowa nie mogła obyć się również bez występu muzycznego. W tym roku był to koncert fortepianowy Piotra Nowaka, uczestnika II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Wyświetlona została również druga część eseju filmowego „Powiedzmy, Kapuściński…” w reżyserii Stanisława Zawiślińskiego oraz Filmowa Kronika Festiwalowa.

Na sam koniec wręczone zostały nagrody dla naszych sponsorów oraz „Nagroda Nadzieja Mediów”, którą w tym roku otrzymał redaktor naczelny i felietonista „Nowego folderu” Jakub Banan Banasik.


Dziękujemy Państwu za cztery dni niezapomnianych wrażeń, za Państwa obecność. Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok. Tymczasem zapraszamy na filmową kronikę festiwalową autorstwa Krzysztofa Sokoła.


Twój adres email nie zostanie opublikowany.