/

Czy dziecko będzie miało do mnie pretensje?

Film ,,Nie zapomnij mnie” jest zapisem historii trzech młodych kobiet, które na malowniczej wyspie Czedżu (Korea Południowa), w ośrodku Aesuhwon, są postawione przed najtrudniejszą decyzją, jaką może podjąć samotna matka – zostawić dziecko, narażając się na pogardę ze strony rodziny i społeczeństwa, czy oddać je do adopcji, z nadzieją, że czeka je lepsze życie.

,,Nie zapomnij mnie’’ to emocjonalna podróż trzech samotnych, ciężarnych matek, stojących przed rozdzierającym wyborem. To bardzo osobista historia koreańskiej reżyserki, Sun Hee Engelstoft, która sama została adoptowana w wieku dwóch lat przez duńską rodzinę. Jest to swego rodzaju forma terapii, uporania się z towarzyszącym artystce bólem. Film otwiera bardzo intymna scena, w której Engelstoft powraca do Aeshuwon, by dowiedzieć się więcej o swojej biologicznej matce. Moment ten przepełniony jest żalem i smutkiem reżyserki, która zadaje sobie i nam – widzom – pytanie: jak można oddać własne dziecko i czy można to zrobić z miłości?


Kadr z filmu ,,Nie zapomnij mnie”. Źródło: HER Docs Film Festival

Od tej pory próbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, śledząc losy trzech bohaterek, nazwanych Pannami A, B i S, aby zachować ich anonimowość. Wszystkie trzy kobiety to młode, niestabilne finansowo dziewczyny, dla których ciąża była zaskoczeniem. Żadna z nich nie była gotowa na zostanie matką. Niektóre mają wsparcie swoich partnerów, inne zostają w tej sytuacji same. Ośrodek, do którego trafiają, jest swego rodzaju azylem, w którym mogą ukryć się przed nieprzychylnymi opiniami rodziny, przyjaciół i społeczeństwa.

O czekającym je ostracyzmie w przypadku pozostawienia dziecka regularnie przypominają rodzice bohaterek. To właśnie presja ze strony najbliższych osób, stawianie bohaterkom ultimatum i grożenie wyrzuceniem z domu wpływa na ich ostateczną decyzję. Niewykluczone, że przy wsparciu ze strony rodziny często byłyby w stanie wychować swoje dzieci. Jedna z głównych bohaterek historii, ze strachu przed przymusem ze strony rodziny do wykonania aborcji, wstrzymuje się z powiedzeniem rodzicom o ciąży aż do siódmego miesiąca, gdy jej usunięcie jest już prawnie zabronione.

Bardzo znamienna jest w filmie scena, gdy dyrektorka schroniska, pani Im, rozmawia z jedną z bohaterek i jej rodzicami. Gdy Pani Im pyta przyszłą matkę o jej zdanie na temat adopcji, kobieta występująca w dokumencie pod pseudonimem ,,A” milczy. Widać jednak, że targają nią emocje, próbuje znaleźć odpowiednie słowa, by wyrazić to, co czuje. Wymowne są również słowa matki bohaterki, która po chwili ciszy mówi: ,,Ona nie ma nic do powiedzenia”. Można zatem dostrzec przejmujące rozdarcie między oczekiwaniami rodziców a pragnieniami młodych matek.


Kadr z filmu ,,Nie zapomnij mnie”. Źródło: HER Docs Film Festival

Choć historia każdej z kobiet jest inna, wszystkie trzy bohaterki pozostają na końcu nieszczęśliwe, niezależnie, jaką decyzję podejmą. To, czy ich dziecko jest tysiące kilometrów od nich, czy zostaje ich przybraną siostrą, nie ma znaczenia. Każda musi zmierzyć się z konsekwencjami swojego wyboru i swoimi obawami. Czy dziecko będzie chciało mnie odnaleźć? Czy będzie miało pretensje, żal? Czy wytrzymam ból rozłąki?

Pytania te zadawane są także przez dyrektorkę schroniska Aesuhwon, Panią Im, która nie ukrywa, że dziecko według niej zawsze będzie najszczęśliwsze przy matce. To właśnie Pani Im stara się być dla tych młodych kobiet wsparciem, którego nie dostają ani ze strony rodziców, ani partnerów.

,,Nie zapomnij mnie” to film niezwykle intymny, pokazujący, jak wielką siłę w naszym życiu mają uprzedzenia, lęk przed krzywymi spojrzeniami ze strony najbliższych. To opowieść o rozdzierających wyborach, wpływających na całe życie nie jednego, ale dwóch istnień. Dokument skłania do refleksji, a reżyserka, próbując odpowiedzieć na nurtujące nas od początku pytanie, maluje przed nami obraz o trudnych decyzjach oraz sile przebaczania.

Film można oglądać podczas trwającej od 21 do 25 listopada digitalnej odsłony Festiwalu HER Docs.


,,Nie zapomnij mnie” / ,,Forget me not”
Reżyseria: Sun Hee Engelstoft
Produkcja: Dania, Korea Południowa, 2019
Dystrybucja: HER Docs Film Festival
Czas trwania: 86 min


Sun Hee Engelstoft. Źródło: HER Docs Film Festival

Sun Hee Engelstoft to duńsko-koreańska reżyserka filmów dokumentalnych. Urodzona w 1982 w Korei Południowej, w wieku dwóch lat została adoptowana przez duńską rodzinę. Absolwentka Duńskiej Narodowej Szkoły Filmowej, którą ukończyła na kierunku reżyseria filmów dokumentalnych w 2011 roku. Dokument ,,Nie zapomnij mnie’’ został doceniony podczas festiwali filmowych DOXA, Astra czy Budapest International Documentary Festiwal i jest jej pełnometrażowym debiutem reżyserskim.

Obrazek wyróżniający: kadr z filmu ,,Nie zapomnij mnie”, źródło: HER Docs Film Festival

Twój adres email nie zostanie opublikowany.