Centrum Kapuścińskiego

„Żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry człowiek usiłuje zrozumieć innych, ich intencję, ich wiarę, ich zainteresowanie, ich trudności, ich tragedie”.

 

 

Kapuściński był zwolennikiem poglądu Waltera Benjamina, mówiącego iż księga cytatów byłaby najdoskonalszą książką. Taka jest ta. „Autoportret reportera” to książka wyjątkowa, dekalog dziennikarstwa. A tworzą ją właśnie fragmenty wywiadów z Maestro.

 

Kapuściński, niczym przewodnik słowami oprowadza nas po świecie dziennikarstwa. Dziennikarstwa definiowanego przez reportera jako synteza pasji i misji oraz tego zdominowanego przez media masowe i przeżywającego dzisiaj kryzys.

 

Szybko zorientowałam się, iż chcąc podkreślić najistotniejsze fragmenty książki, „podkreśliłabym” ją niemal całą. Toteż poddałam się i całą sobą zaczęłam chłonąć słowa Mistrza, opowiadającego m.in. o podróżach, posłannictwie, pokorze i tolerancji.

 

„Ja muszę podróżować, muszę jeździć. Kiedy posiedzę w jakimś miejscu, niekoniecznie w Polsce, gdziekolwiek, zaczynam się nudzić, zaczynam być chory, muszę jechać dalej”.

 

Jest to książka niezwykle inspirująca i wciąż aktualna. Definitywnie obowiązkowa dla każdego, kto wiąże swoje życie z dziennikarstwem. Ale i nie tylko. Bowiem wartości, które niesie ze sobą, powinny być drogowskazem dla każdego z nas.

 

 

Klaudia Szłapak

 

W 2017 roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego i 85. rocznicę jego urodzin. Ten podwójny jubileusz chcemy w wyjątkowy sposób uczcić – dlatego w krótkich, wyjątkowo osobistych tekstach przypominamy książki mistrza reportażu i zachęcamy do dołączenia do naszej facebookowej akcji W 2017 roku przeczytam wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego

 

Zobacz też:
Potrząsanie akwarium

Potrząsanie akwarium

"Zawsze wiedział, że interesuje go tylko dokument" - sylwetka Marcela...
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...
Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Z reżyserką, producentką i autorką zdjęć Hanną Polak rozmawia Bartosz...

1 comment

  1. Agata says:

    Maj 14, 2018

    Odpowiedz

    gdzie kupie te ksiazke?

Name required

Website