Centrum Kapuścińskiego

„Żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry człowiek usiłuje zrozumieć innych, ich intencję, ich wiarę, ich zainteresowanie, ich trudności, ich tragedie”.

 

 

Kapuściński był zwolennikiem poglądu Waltera Benjamina, mówiącego iż księga cytatów byłaby najdoskonalszą książką. Taka jest ta. „Autoportret reportera” to książka wyjątkowa, dekalog dziennikarstwa. A tworzą ją właśnie fragmenty wywiadów z Maestro.

 

Kapuściński, niczym przewodnik słowami oprowadza nas po świecie dziennikarstwa. Dziennikarstwa definiowanego przez reportera jako synteza pasji i misji oraz tego zdominowanego przez media masowe i przeżywającego dzisiaj kryzys.

 

Szybko zorientowałam się, iż chcąc podkreślić najistotniejsze fragmenty książki, „podkreśliłabym” ją niemal całą. Toteż poddałam się i całą sobą zaczęłam chłonąć słowa Mistrza, opowiadającego m.in. o podróżach, posłannictwie, pokorze i tolerancji.

 

„Ja muszę podróżować, muszę jeździć. Kiedy posiedzę w jakimś miejscu, niekoniecznie w Polsce, gdziekolwiek, zaczynam się nudzić, zaczynam być chory, muszę jechać dalej”.

 

Jest to książka niezwykle inspirująca i wciąż aktualna. Definitywnie obowiązkowa dla każdego, kto wiąże swoje życie z dziennikarstwem. Ale i nie tylko. Bowiem wartości, które niesie ze sobą, powinny być drogowskazem dla każdego z nas.

 

 

Klaudia Szłapak

 

W 2017 roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego i 85. rocznicę jego urodzin. Ten podwójny jubileusz chcemy w wyjątkowy sposób uczcić – dlatego w krótkich, wyjątkowo osobistych tekstach przypominamy książki mistrza reportażu i zachęcamy do dołączenia do naszej facebookowej akcji W 2017 roku przeczytam wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Który to świat?

Który to świat?

Druga część opowieści o Malezji. Pisze i fotografuje Weronika Rzeżutka...
Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Wywiad Agnieszki Kapeli
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website