Czytamy Kapuścińskiego: „Busz po polsku”

 

„Busz po Polsku” to najbardziej wyjątkowy i niepowtarzalny zbiór reportaży Kapuścińskiego, bo jedyny w pełni poświęcony Polsce. Zabiera nas na prowincję, do Olecka, do Puszczy Białowieskiej, nad Narew, do wsi Grunwald. Do ludzi, którzy próbują przetrwać w buszu, którzy się w nim zagubili albo po prostu, mimo wszystko, starają się żyć szczęśliwie.

 

 

Dziś „Busz po polsku” można odbierać wieloaspektowo. Najbardziej prosty i oczywisty sposób to poznanie historii ludzi i tego jak, wyglądała Polska kilkadziesiąt lat temu. Możemy szukać tu recept na bycie dobrym i sprawiedliwym człowiekiem, nie popełniając błędów niektórych bohaterów.

 

„Busz po polsku” ukazuje także kontrast między harmonią i pięknem świata przyrody, na którą Kapuściński znajduje miejsce w wielu z reportaży, a tym, jaki jest człowiek. Jak sam robi sobie krzywdę albo jak inni ludzie go krzywdzą swoim prymitywnym myśleniem.

 

To także portret Kapuścińskiego. Reportera, który słucha i trwa. Przekazuje opowieść bez ocen, pozwala czytelnikowi wyciągnąć własne wniosków i poszukać morału w każdej historii.

 

Jeśli jeszcze nigdy nie czytałeś Kapuścińskiego, to pewnie już wiesz, od czego zacząć, a jeśli chcesz do niego wrócić, to też warto zacząć tam gdzie i on zaczynał – w naszym polskim buszu.

 

 

W 2017 roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego i 85. rocznicę jego urodzin. Ten podwójny jubileusz chcemy w wyjątkowy sposób uczcić – dlatego w krótkich, wyjątkowo osobistych tekstach przypominamy książki mistrza reportażu i zachęcamy do dołączenia do naszej facebookowej akcji W 2017 roku przeczytam wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego

Twój adres email nie zostanie opublikowany.