Centrum Kapuścińskiego

„Busz po Polsku” to najbardziej wyjątkowy i niepowtarzalny zbiór reportaży Kapuścińskiego, bo jedyny w pełni poświęcony Polsce. Zabiera nas na prowincję, do Olecka, do Puszczy Białowieskiej, nad Narew, do wsi Grunwald. Do ludzi, którzy próbują przetrwać w buszu, którzy się w nim zagubili albo po prostu, mimo wszystko, starają się żyć szczęśliwie.

 

 

Dziś „Busz po polsku” można odbierać wieloaspektowo. Najbardziej prosty i oczywisty sposób to poznanie historii ludzi i tego jak, wyglądała Polska kilkadziesiąt lat temu. Możemy szukać tu recept na bycie dobrym i sprawiedliwym człowiekiem, nie popełniając błędów niektórych bohaterów.

 

„Busz po polsku” ukazuje także kontrast między harmonią i pięknem świata przyrody, na którą Kapuściński znajduje miejsce w wielu z reportaży, a tym, jaki jest człowiek. Jak sam robi sobie krzywdę albo jak inni ludzie go krzywdzą swoim prymitywnym myśleniem.

 

To także portret Kapuścińskiego. Reportera, który słucha i trwa. Przekazuje opowieść bez ocen, pozwala czytelnikowi wyciągnąć własne wniosków i poszukać morału w każdej historii.

 

Jeśli jeszcze nigdy nie czytałeś Kapuścińskiego, to pewnie już wiesz, od czego zacząć, a jeśli chcesz do niego wrócić, to też warto zacząć tam gdzie i on zaczynał – w naszym polskim buszu.

 

Monika Tułodziecka

 

W 2017 roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego i 85. rocznicę jego urodzin. Ten podwójny jubileusz chcemy w wyjątkowy sposób uczcić – dlatego w krótkich, wyjątkowo osobistych tekstach przypominamy książki mistrza reportażu i zachęcamy do dołączenia do naszej facebookowej akcji W 2017 roku przeczytam wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”
Koczownicy z dachu świata

Koczownicy z dachu świata

Fotoreportaż z Czangtangu

Name required

Website