Czytamy Kapuścińskiego: „Imperium”

 

„Historia w tym kraju jest żywym wulkanem, ciągle burzy się i trwa i nie widać, żeby chciała się uspokoić, żeby chciała odetchnąć” – pisze w „Imperium” Ryszard Kapuściński. Przytacza również słowa rosyjskiego pisarza Jurija Boriewa, który porównał historię ZSRR do jadącego pociągu. Sięgając po tę książkę, czytelnik wsiada do tego pociągu i zagłębia się w burzliwą historię Rosji.

 

 

„Imperium” to książka, która według słów Ryszarda Kapuścińskiego kosztowała go najwięcej trudu. Jest ona swoistą diagnozą tego, co działo się (i dzieje nadal) na terenie dawnego ZSRR. Czytelnik poznaje historie poszczególnych republik, miast, dramaty ich mieszkańców. Razem z autorem podróżuje po Rosji, zwiedzając wielkie metropolie jak Moskwa i trudno dostępne, nieprzyjazne człowiekowi miejsca jak Workuta czy Kołyma.

 

„Imperium” zawiera też wiele przemyśleń, analiz i prognoz Kapuścińskiego dotyczących historii, mentalności społeczeństw i zagrożeń, które czyhają na ludzi w XXI wieku (książka została opublikowana w 1993 roku). Co niesamowite, ale i lekko przerażające, większość z nich właśnie się spełnia – jak choćby ta o grożących światu trzech plagach: nacjonalizmu, rasizmu i religijnego fundamentalizmu. Warto dla tych wciąż aktualnych rozważań sięgnąć po „Imperium”, aby spróbować lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

 

W „Imperium” Ryszard Kapuściński w mistrzowski sposób pokazał ducha czasu i atmosferę panującą w ZSRR w okresie przemian i jego upadku. Opłaca się razem z nim wsiąść do „pociągu historii”,  by poznać radziecką / rosyjską mentalność na przestrzeni kilkudziesięciu lat i dowiedzieć się więcej o wydarzeniach, które miały wtedy miejsce. Oraz zapamiętać, że „Historia dzieje się na naszych oczach, w każdej chwili, w każdej godzinie”.

 

 

W 2017 roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego i 85. rocznicę jego urodzin. Ten podwójny jubileusz chcemy w wyjątkowy sposób uczcić – dlatego w krótkich, wyjątkowo osobistych tekstach przypominamy książki mistrza reportażu i zachęcamy do dołączenia do naszej facebookowej akcji W 2017 roku przeczytam wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego

Twój adres email nie zostanie opublikowany.