Centrum Kapuścińskiego

Laureatką VII Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, organizowanego przez fundację Herodot, została Magdalena Idem. Zaledwie 24-letnia zwyciężczyni zgłosiła dość oryginalny pomysł podejmujący tematykę dinoparków i polskiego dinozaura.

 

Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało przyznane już po raz siódmy. Na zdjęciu od lewej: Arkadiusz Lorenc, Magdalena Idem, Maria Hawranek, Rafał Hetman. Fot. Karolina Chojnacka

 

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w 11. rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, 23 stycznia w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW. Na widowni zasiadł szereg osób związanych ze światem mediów i kultury. Nie zabrakło wśród nich byłych stypendystów – w tym Anny Wiatr (autorki „Betrojerinek. Reportaży o pracy opiekuńczej i [bez]nadziei”) oraz Kamila Bałuka, pracującego nad książką reporterską o współczesnej Holandii.

 

Kapituła w składzie: Małgorzata Szejnert, Sławomir Popowski, Elżbieta Sawicka i Filip Springer spośród 30 zgłoszonych pomysłów wyróżniła pięć. Autorką jednego z nich była Maria Hawranek, która postanowiła opisać codzienne kontakty rdzennie górnośląskiej rodziny z repatriantami z Kresów. Reportaż Rafała Hetmana, kolejnego finalisty, opowiadałby o dawnych i współczesnych mieszkańcach Izbicy na Lubelszczyźnie: przed wojną żyli w nim niemal wyłącznie Żydzi, jednak od 1944 roku ich domy były stopniowo zajmowane przez Polaków. Książka przedstawiałaby m.in. proces zadomawiania się nowych właścicieli. O projekcie Arkadiusza Lorenca, także wyróżnionego przez kapitułę, dość wiele mówi już sam tytuł – „Uzdrowiciel. Życie i śmierć Stanisława Nardellego”. Marek Szymaniak, czwarty finalista, w swoim reportażu oddałby głos mieszkańcom niewielkich, upadających miast w Polsce, jak również odwiedził te, które mimo niekorzystnego położenia odnoszą sukcesy i stają się swojego rodzaju laboratoriami zmian. Magdalena Idem, zwyciężczyni konkursu, przedstawiła swój pomysł następująco: W swojej książce chciałam się zająć problemem polskiego dinozaura. Od tego odkopanego na pustynki Gobi przez polską paleontolożkę, panią Zofię Kielan-Jaworowską, przez tego, który cieszy oko w jednym z 20 polskich dinoparków, a kończąc na tym, który w Polaku siedzi. Interesuje mnie, jak to się stało, że uwierzyliśmy w narodowego dinozaura, jak powstał dinoturysta. Czy dinozaur jest polską metaforą przedsiębiorczości?  

 

Anna Wiatr dzięki Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego napisała książkę „Betrojerinki. Reportaży o pracy opiekuńczej i [bez]nadziei”. Fot. Karolina Chojnacka

Sławomir Popowski, przewodniczący Kapituły, przed ogłoszeniem werdyktu zaznaczył, że poziom praktycznie wszystkich zgłoszeń, jakie wpłynęły, był bardzo wysoki. Swoją decyzję jury uzasadniło następująco: Wybraliśmy projekt pani Magdaleny Idem między innym dlatego, że zaskoczył nas swoją oryginalnością. Jest dowcipny i przewrotny. Mamy nadzieję – właściwie jesteśmy prawie pewni – że planowane reportaże naszej laureatki przyniosą znacznie więcej niż opis kuriozów, jakimi są rozkwitające w polskim krajobrazie parki dinozaurów. Pod względem liczby dinoparków wyprzedzają nas jedynie Stany Zjednoczone. I – chciałoby się powiedzieć, cytując klasyka  – «to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo» […].

 

Prowadzący Mariusz Szczygieł oddał głos także laureatce II edycji konkursu, Annie Wiatr. Autorka „Betrojerinek” opowiadała o bohaterkach swojej książki – kobietach, które wyjeżdżają do Niemiec, by podjąć się opieki nad starszymi osobami.

 

       Dr Bernadetta Darska publikuje m. in. w Newsweeku i Tygodniku Powszechnym. Fot. Karolina Chojnacka

Podczas uroczystości głos zabrała dr Bernadetta Darska, zajmująca się analizą reportaży i krytyką literacką. Badaczka zwróciła uwagę m.in. na fakt, iż mamy zazwyczaj do czynienia z debiutami trzydziestolatków. […] Są one późniejsze niż w przypadku prozaików. To ważne, ponieważ nasi laureaci są osobami dojrzalszymi, świadomymi tego, jak chcą opisywać rzeczywistość.

 

Bartosz Jaster

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Nobel ma w sobie coś z kobiety

Nobel ma w sobie coś z kobiety

O Swietłanie Aleksijewicz, Nagrodzie Nobla i Białorusi pisze Alesia Ptushka...
Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Z reżyserką, producentką i autorką zdjęć Hanną Polak rozmawia Bartosz...
Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Wywiad Agnieszki Kapeli

1 comment

  1. Agata says:

    Maj 3, 2018

    Odpowiedz

    Spoko!

Name required

Website