/

Dokumentalny comfort food

Irańska szefowa kuchni i dziennikarska kulinarna Samin Nosrat zdradza widzom swoje subiektywne cztery wyrózniki łączące najlepsze kuchnie świata. Krótka, czteroodcinkowa podróż po świecie w pięknych kadrach zabiera nas do korzeni lokalnej kuchni i przedstawia ideę adoracji prostych smaków.

„Cztery składniki” to serial dokumentalny oparty na książce kucharskiej o tym samym tytule, napisanej przez amerykańską dziennikarkę kulinarną i szefową kuchni – Samin Nosrat. Mini serial złożony jest z czterech odcinków, każdy z nich opatrzony jest tytułem, skupiającym się na podstawowych elementach kuchni według Samin: soli, tłuszczu, kwasie i temperaturze. Dokument zabiera nas w różne zakątki świata, dla których dany smak jest podstawą lokalnej kuchni. W serialu podglądamy tradycyjne metody przygotowywania bazowych składników i domowych potraw, które wykorzystują naturalne aromaty, skupiając się na jakości i wielowymiarowości smaku. Nie jest to serial, w którym poznamy wykwintne restauracje i znanych na całym świecie kucharzy fusion, a raczej małe, prywatne kuchnie, które bazują na tradycyjnych smakach i opowiadają o kulturze jedzenia oraz jego przygotowywania.


Kadr z serialu „Cztery składniki”. Źródło: Netflix

Prowadząca dokument Samin Nosrat dodaje humoru każdej scenie, rozluźniając atmosferę swoim szerokim i głośnym śmiechem. Serial „Salt, fat, acid, heat”, jest obowiązkową pozycją dla każdej osoby kochającej jedzenie, niekoniecznie dla specjalistów i wysoko wykwalifikowanych kucharzy. Piękne kadry sprawiają, że odbywamy podróż dookoła świata, odwiedzając domy lokalnych kucharzy i producentów z Włoch, Japonii, Meksyku i Stanów Zjednoczonych, które łączy bliskowschodni element tożsamości kulturowej Samin. Duża dawka uśmiechu, szczerej pasji, codziennych przepisów i tradycyjnego podejścia do gotowania sprawia, że serial jest nie tylko świetnym źródłem wiedzy, ale też wypełnia nas wewnętrznym ciepłem niczym najsmaczniejszy comfort food. Każda osoba, szukająca w kuchni czegoś więcej niż dania na szybko czy odgrzewane posiłki z mikrofalówki, z pewnością znajdzie dla siebie wiele inspiracji, przepisów, ale również innego spojrzenia na sam proces przygotowywania posiłków.

W serialu dowiadujemy się, że sól soli nierówna, podobnie sytuacja ma się z (nawet włoską!) oliwą, cytrusami i ustawioną w identyczny sposób temperaturą tego samego piekarnika. Za każdym razem należy kosztować wytworów i starać się nie udziwniać potraw, bo zdaniem Samin, to w prostocie ukryta jest cała magia. Dzięki barwnym opisom smaków, możemy niemal wyczuć aromat wodorostów w soli z Japonii, lekką cierpkość i słodycz w liguryjskiej oliwie, czy wysoką kwasowość cytrusów z Jukatanu, które w naszej szerokości geograficznej uchodzą jedynie za płaskie, słodkawe owoce. Jeżeli kiedykolwiek marzyliście o podróżach w pogoni za wyjątkowym, prawdziwym smakiem naturalnej kuchni, to ten serial dokumentalny jest właśnie dla Was.


Kadr z serialu „Cztery składniki”. Źródło: Netflix

Nie jest to natomiast serial odkrywczy. Choć przekaz i wizualna warstwa czterech mini dokumentów jest bardzo estetyczna i przyjemna dla odbiorcy, nie dowiemy się z niego niczego nowatorskiego. Piękne kadry, oryginalne zbliżenia i dobrze dobrane lokacje, sprawiają, że serial jest barwny, ma wartką akcję i kończy się przewidywalną, ale przyjazną pointą. Lekka forma, przyjemnie prowadzona narracja i urokliwe zdjęcia dobrze komponują się z prostą filozofią czterech składników, których połączenie tworzy posiłek idealny.


Cztery składniki / „Salt, fat, acid, heat”
Reżyseria: Caroline Suh
Produkcja: USA, 2018
Dystrybucja: Netflix
Liczba odcinków: 4
Czas trwania odcinka: 40 min


Tematem miesiąca działu Folder z Dokumentami są kulinaria.


Obrazek wyróżniający: kadr z serialu „Cztery składniki”, źródło: Netflix

Twój adres email nie zostanie opublikowany.