„Don Juan” Jerzego Śladkowskiego wygrał IDFA 2015!

[spider_facebook id=”2″]

 

Polski dokumentalista nakręcił w Rosji kolejny znakomity film i otrzymał prestiżową nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu.

 

IDFA

„Don Juan” Jerzego Śladkowskiego zwyciężył w konkursie głównym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Ostatnim Polakiem, który wygrał tę prestiżową nagrodę, był Dariusz Jabłoński za „Fotografa” w 1998 roku. (Fot. IDFA)

 

W filmach Śladkowskiego charakterystyczna jest obecność trzech składników: poczucia humoru, ważnego ogólnoludzkiego tematu oraz interesującego bohatera. Nie zabrakło ich i tym razem. „Don Juan” to historia 22-letniego autystycznego chłopaka, który ma trudności w kontaktach międzyludzkich, zwłaszcza w kontaktach z kobietami. Matka szuka rozwiązania problemu, stosując różne – czasem drastyczne – metody. Chce, żeby był prawdziwym mężczyzną, żeby był „normalny”. W końcu decyduje się zapisać go do szkoły teatralnej. Dziewczyny z grupy przyjmują go z otwartymi ramionami i mówią: „Don Juana z niego zrobimy”. Czy chłopak będzie mógł być w końcu sobą?

 

Zrealizowany w Rosji film to koprodukcja szwedzko-fińska. Obok Jerzego Śladkowskiego współtworzył go realizujący również własne dokumenty Wojciech Staroń, który w tym przypadku był odpowiedzialny za zdjęcia. Montaż to dzieło syna reżysera, Jakuba Śladkowskiego oraz Agnieszki Bojanowskiej.

 

 

IDFA to Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych, jeden z największych i najważniejszych na świecie. Odwiedza go ponad 100 tys. widzów oraz wiele liczących się organizacji z branży. Programerzy festiwalu docenili „Don Juana” za stawianie pytań o różnicę między introwersją a autyzmem. Film otrzymał nagrodę w najważniejszej sekcji – pełnometrażowych dokumentów.

 

Klara Kluczykowska

 

Filmy, które brały udział w konkursie: https://www.idfa.nl/industry/festival/program-sections-awards/idfa-competition-for-feature-length-documentary.aspx

 

Więcej o Jerzym Śladkowskim przeczytasz tutaj: http://www.nowyfolder.com/from-sweden-with-smile/