Centrum Kapuścińskiego

Mówi o sobie, że nie czuje się ani reżyserką, ani dziennikarką, a raczej dokumentalistką, czyli kimś, kto chce docierać do prawdy. Ela Chrzanowska będzie jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

(fot. Mateusz Placek)

 

Fascynację dokumentem obudził w niej Ryszard Kapuściński, którego reportaże czytała w liceum. – Zaczęłam od „Imperium”, a potem tak się wciągnęłam, że przeczytałam wszystkie jego książki. Szczerze mówiąc, zdarzało się, że wagarowałam, żeby w spokoju poczytać Kapuścińskiego – mówiła w wywiadzie dla Nowego Folderu w marcu 2016.

 

Urodziła się 37 lat temu w Warszawie, jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dotychczas zrealizowała dwa filmy dokumentalne: „Dom: Warszawa – Meksyk” (2013) oraz „Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” (2016). Oba są związane z Meksykiem – państwem i miastem – miejscami niezwykle dla niej ważnymi. Pierwszy raz trafiła tam 10 lat temu: – Na pewno ujął mnie rytm tego miasta, prostota ludzi, ich ciepło. W Meksyku poczułam się jak w domu, ale w takim domu, nad którym zawsze świeci słońce. Który zawsze jest pełen uśmiechu i dobrej energii, której tak mi w Polsce czasami brakowało – opowiada. Wtedy też narodził się pomysł realizacji filmu „Dom: Warszawa-Meksyk”.

 

Z kolei „Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim”, to oczywiście naturalna konsekwencja wspomnianej na początku fascynacji autorem „Wojny futbolowej”. Fascynacji, którą, warto o tym wspomnieć, Chrzanowska dzieli z Meksykanami: Kapuściński jest tam naprawdę znany i ceniony. A w każdej księgarni można znaleźć przynajmniej jedną półkę z jego książkami. „Rzeki…” są zapisem wędrówki Eli Chrzanowskiej po Meksyku w poszukiwaniu ludzi, którzy znali Kapuścińskiego i dla których jego reportaże są czymś więcej niż jedynie zwykłą lekturą.

 

Obecnie pracuje nad swoim kolejnych filmem. Będzie on nosił tytuł „HOMO VIATOR” i opowie o pasażerach metra w mieście Meksyk. W 2018 roku dokumentalistka wyda swoją pierwszą książkę non-fiction pt. „Kwiaty na wzgórzach Guerrero” – o poszukiwaniu przez rodziny w Meksyku ich zaginionych bliskich.

 

Podczas II Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego będzie okazja, by obejrzeć filmu „Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” oraz porozmawiać z jego reżyserką, Elą Chrzanowską. Pokaz i spotkanie odbędą się w środę, 25.10, o godz. 19.30 w siedzibie dyrekcji KPN (Izabelin, ul. Tetmajera 38).

 

Katarzyna Sak

 

Czytaj także wywiad z Elą Chrzanowską!

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...
Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Z reżyserką, producentką i autorką zdjęć Hanną Polak rozmawia Bartosz...

Name required

Website