Centrum Kapuścińskiego

Sandra i Terry Haddad uciekli  z Syrii przed wojną w 2012 r. Sandra była prezenterką w syryjskiej telewizji, Terry –  reżyserem w Bagdadzie. Od sierpnia 2015 r. mieszkają we Francji jako uchodźcy, gdzie realizują swój projekt filmowy „Od Damaszku do Alzacji”, w którym pokazują swoje życie uchodźców we Francji. Film „Strangers in the Jungle” jest częścią tego projektu.

 

 

Sandra i Terry Haddad. Źródło: Arte

Sandra i Terry przez 3 dni mieszkali w obozie dla uchodźców w Calais, na północy kraju, którzy nazywają to miejsce „dżunglą”. Obóz znajduje się kilka kilometrów za miastem, a warunki, jakie tam panują zdecydowanie odbiegają od wszelkich norm sanitarnych. Walające się dookoła śmieci, szczury i zapadające się chaty to codzienność tych ludzi. Mieszkający tam Syryjczycy opowiadają o swojej codzienności: zdobywaniu jedzenia, wspólnych posiłkach i spotykających ich rasistowskich atakach. Dla wielu z nich marzeniem jest przedostanie się do Wielkiej Brytanii, gdzie już mieszkają ich przyjaciele czy rodzina, na których pomoc liczą. Niektórzy z pomocą przemytników podejmuje takie próby, które często mają tragiczny finał. Mało kogo jednak na to stać, bo koszty ucieczki wynoszą od 8000 do 14000 euro. Ale nie tylko spojrzenie uchodźców jest w filmie ujęte. Obóz jest też ukazany oczami Francuzki –  wolontariuszki Mai, która wyraża głębokie rozczarowanie tym, w jaki sposób jej kraj przyjął uchodźców z Syrii. Jej zdaniem Europa Zachodnia, w tym również Francja, przyczyniła się do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i teraz powinna ponieść tego konsekwencje m.in. pomagając uchodźcom.
„Strangers in the Jungle” może szczególnie nie otwiera widzowi oczu ani nie zmienia perspektywy patrzenia na problem, ale pokazuje go z różnych perspektyw, co jest jego siłą. To, co wpływa na jakość dokumentu, to także wrażliwość, z jaką Sandra i Terry portretują swoich rodaków, którzy mieli w życiu trochę mniej szczęścia niż oni.

 
Natalia Oumedjebeur

 

„Strangers in the Jungle”
Reżyseria: Terry Haddad
Rok produkcji 2016 rok
Czas trwania: 25:45 min

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...
Misterium ciała

Misterium ciała

"Pamiętam dokładnie swoją pierwszą sekcję zwłok"
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”

Name required

Website