HER Docs Flesz, czyli migawki ze święta kobiecego dokumentu


„Nowy Folder” od dawna wspiera działania mające na celu tworzenie i promowanie różnych form publicystycznych. Jedną z nich jest, z pewnością, reportaż i dokument. W tym roku objęliśmy patronat (a może matronat?) medialny nad imprezą wyjątkową. Nie tylko dlatego, że jest ona pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Przede wszystkim z powodu unikatowości jej charakteru.


W dniach 6-10 marca w Kinotece (PKiN) odbywa się pierwsza edycja HER Docs Film Festival. Przez pięć dni, widzowie mogą zobaczyć ponad sześćdziesiąt filmów dokumentalnych. Co ważne, są to wyłącznie dzieła autorstwa kobiet. Organizatorki podkreślały, że nie ma to dla nich charakteru walczącego, a ich ideą jest, przede wszystkim, zwrócenie uwagi na twórczość kobiet i promowanie jej. Wszak na festiwalu zobaczyć można filmy reżyserek dojrzałych stażem, jak i debiutantek.


Dla uczestników zaplanowano sporo atrakcji. Pierwszego dnia, podczas wieczoru otwarcia, hol Kinoteki oświetlono na czerwono, z głośników leciała muzyka techno, a gości częstowano winem. Oprócz pokazów, które odbywają się codziennie od południa do późnych godzin wieczornych, organizatorki zaproponowały uczestnikom również spotkania z reżyserkami (np. Ewą Kochańską) oraz panele dyskusyjne z seksuolożkami.


Filmy przedstawiają spojrzenie kobiet na wiele ważnych tematów, takich jak ekologia, równouprawnienie, dyskryminacja, pasja, rodzina, miłość, intymność.


Dziś ostatni dzień festiwalu. Jeśli jeszcze nie zdążyliście wybrać się do Kinoteki, przed wami ostatnia szansa na wzięcie udziału w imprezie!


Obrazek wyróżniający: Ewa Kochańska – reżyserka dokumentu „Jazda Obowiązkowa”. Fot. Asia Leśnicka

Twój adres email nie zostanie opublikowany.