Hommage tuż tuż

 

Mała miejscowość na Dolnym Śląsku raz do roku zamienia się w filmową stolicę regionu. Między 5 a 7 września Sokołowsko wypełnią plenerowe kina i gwar rozmów. Będzie to już czwarty festiwal filmowy Hommage à Kieślowski. Tym razem trzy grosze dorzuci też Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, która tuż przed rozpoczęciem festiwalu organizuje Letnią Akademię Multimedialną dla młodych adeptów dziennikarstwa.

Hommage à Kieślowski to wydarzenie interdyscyplinarne. Łączy w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W ciągu trzech dni w kinoteatrze „Zdrowie” – miejscu, gdzie młody Krzysztof Kieślowski, którego nie było stać na bilet, pluł przez dziurę w dachu na innych widzów – oraz trzech kinach plenerowych odbędzie ponad 40 projekcji filmowych.

Kontrabasista_mat.promocyjne spektaklu (1)

Tym razem pretekstem do dyskusji o twórczości Krzysztofa Kieślowskiego jest „Amator” z 1979 r. Film powstał 35 lat temu, lecz uczestnicy festiwalu zobaczą wersję w znakomitej jakości, ponieważ został on zrekonstruowany cyfrowo. Osobiście w Sokołowsku pojawi się odtwórca głównej roli, Jerzy Stuhr. Poza udziałem w dyskusji aktor wystąpi w monodramie „Kontrabasista” w reżyserii Patricka Süskinda. To zabawna opowieść o pragnieniach, marzeniach, poszukiwaniu bliskości, a także o tym, czym może być dla człowieka muzyka. Do tej pory spektakl wystawiano m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii i Włoszech.

Czwarta edycja Hommage à Kieślowski to jednak nie tylko „Amator” i Jerzy Stuhr. W Sokołowsku pojawi się wiele osobistości światowego kina. Do tego grona zalicza się Serge Gordey, producent nominowanego do Oscara w 2013 roku filmu dokumentalnego „5 rozbitych kamer” w reżyserii Emada Burnata i Guy’a Davidiego. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane również inne zagraniczne produkcje, które szeroko dyskutowano na świecie, jak „Historie rodzinne” (reż. Sary Polley) czy „To nie jest film” (reż. Mojtab Mirtahmasb i Jafar Panahi). Nie zabraknie też polskiej klasyki. Wyświetlone zostaną m.in. „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego oraz „Ćma” Tomasza Zygadły. A to zaledwie część atrakcji zaplanowanych przez organizatorów.

 

Dotychczas festiwal filmowy Hommage à Kieślowski gościł już wiele wybitnych postaci świata kina. Sokołowsko odwiedzili m.in. Marin Karmitz, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Marcel Łoziński, Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart, Andrzej Titkow, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Figura, Marzena Trybała, Borys Szyc czy Zbigniew Preisner.

 

Przed rozpoczęciem 5 września tegorocznego festiwalu, już pierwszego dnia miesiąca zacznie się Letnia Akademia Medialna organizowana przez Fundację Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Fundację „Od pokoleń dla pokoleń” SK Banku. Studenci zainteresowani współczesnymi mediami, dziennikarstwem i filmem będą zgłębiać wiedzę o globalnym społeczeństwie, wykorzystywaniu nowoczesnych technik i form multimedialnych. Wykłady, ćwiczenia, pokazy filmowe i inspirowane nimi dyskusje poprowadzą znani polscy dziennikarze i filmowcy m.in. Stanisław Zawiśliński, Mirosław Ikonowicz czy Jerzy Armata.

 

 

Jakub Szczepański

Twój adres email nie zostanie opublikowany.