/

IV Festiwal NKM w obiektywie

 

IV festiwal Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego trwał niespełna 4 dni ( 16-19.2019 ), ale obfitował w mnóstwo ciekawych wydarzeń. Wspominamy je do dzisiaj, bo bez wątpienia tegoroczny  był najlepszym z dotychczasowych .

Oto fakty: odbyło się 15 spotkań z dziennikarzami, autorami książek reporterskich i reżyserami filmów dokumentalnych, dwie arcyciekawe debaty („ Spór o globalizację” oraz o stanie polskiej służby zdrowia); zaprezentowano 15 dokumentów filmowych i 6 nowych książek, 3 wystawy (dwie fotograficzne i jedną – malarstwa ekologicznego), kontynuowano świetnie przyjmowany przez publiczność cykl „Czytanie Kapuścińskiego” (fragmenty książek „cesarza reportażu” prezentowali w tym roku Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Jolanta Olszewska i Wiktor Zborowski),  jeden spektakl teatralny („Wojna nie jest kobietą” wg książki reporterskiej laureatki Literackiej  Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz ), nowatorską diaporamę „Z Pińska do Izabelina” oraz dwa wspaniałe koncerty (Tango Attack w wykonaniu międzynarodowego zespołu Hariana Filipa Tabęckiego i recital znakomitego młodego pianisty Piotra Nowaka). Po raz trzeci przyznano nagrodę Nadzieja Mediów, którą w tym roku otrzymał Jakub Banan Banasik, student V roku WBIB UW. Ukazało się też, tradycyjnie, festiwalowe, 24-stronicowe wydanie „Nowego folderu” – magazynu Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, która jest animatorem i współorganizatorem festiwalu.

W gościnnych salach Centrum Kultury Izabelin, Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW spotykało się ze sobą kilka pokoleń – od uczniów gimnazjum, licealistów, studentów po emerytów, od debiutujących  dziennikarzy prezenterów i fotoreporterów po weteranów sztuki słowa, aktorstwa i dokumentalistyki. Festiwalowe imprezy zgromadziły ponad  tysiąc widzów (prawie dwieście osób uczestniczyło w spotkaniu z tegorocznym laureatem nagrody „Nike”, Mariuszem Szczygłem).
Twój adres email nie zostanie opublikowany.