Centrum Kapuścińskiego

Jerzy Kukuczka, pierwszy Polak i drugi człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Przez wielu uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Zginął 24 października 1989 roku, podczas wyprawy na Lhotse. Kilkadziesiąt lat później jego dokonania, determinacja i miłość do gór wciąż wzbudzają podziw.

 

 

„Jurek” to dokument w reżyserii Pawła Wysoczańskiego przedstawiający sylwetkę Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Film złożonych jest z materiałów archiwalnych, fragmentów programów telewizyjnych oraz nagrań rozmów z rodziną i przyjaciółmi Kukuczki, współtowarzyszami górskich wypraw oraz rywalami, między innymi Reinholdem Messnerem, włoskim alpinistą, który jako pierwszy na świecie zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Przepiękne ujęcia gór z wypraw Kukuczki stanowią idealne uzupełnienie wywodów i wspomnień mówiących i pozwalają widzom lepiej przyjrzeć się i zrozumieć środowisko, w którym funkcjonował tytułowy Jurek. Środowisko, w którym ludzie byli w stanie zaryzykować własne zdrowie, a nawet życie, by zdobyć wymarzony szczyt.

 

Dokument ukazuje życie Jerzego Kukuczki, jego drogę na szczyt – dosłownie i w przenośni. Nie robi tego jednak w sposób bezkrytyczny. W filmie widzowie usłyszą o egoistycznych, czasami wręcz szalonych decyzjach Kukuczki, które momentami zagrażały nie tylko jego życiu, ale i innych członków wyprawy. Nie pomija bolesnych i trudnych chwil w życiu himalaisty, gdy na wyprawach ginęli jego współtowarzysze (nie wspomina jednak, że niektórzy przez te tragiczne wydarzenia nie chcieli z nim jeździć w góry). W dokumencie nie zabrakło też wzmianki o rywalizacji z Reinholdem Messnerem o to, których z nich pierwszy zdobędzie Koronę Himalajów i Karakorum.

 

„Jurek” to dobry film, z pięknymi i ciekawymi ujęciami, który bardzo dobrze się ogląda. W sposób zwięzły i rzetelny, bez zbędnego wydłużania, przedstawia sylwetkę polskiego himalaisty. Oczywiście widz nie znajdzie w nim wszystkich faktów i informacji o życiu Jerzego Kukuczki, ale przecież nie taka jest rola sylwetki. Jeśli ktoś chce dokładniej poznać życie i dokonania wybitnego himalaisty powinien sięgnąć po książkę „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego. Natomiast jeśli komuś zależy na ogólnym zapoznaniu się z postacią Jerzego Kukuczki, to film „Jurek” jest właśnie dla niego.

 

Karolina Chojnacka

 

„Jurek”
Reżyseria: Paweł Wysoczański
Produkcja: Polska 2014

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Który to świat?

Który to świat?

Druga część opowieści o Malezji. Pisze i fotografuje Weronika Rzeżutka...
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website