Centrum Kapuścińskiego

Jerzy Kukuczka, pierwszy Polak i drugi człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Przez wielu uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Zginął 24 października 1989 roku, podczas wyprawy na Lhotse. Kilkadziesiąt lat później jego dokonania, determinacja i miłość do gór wciąż wzbudzają podziw.

 

 

„Jurek” to dokument w reżyserii Pawła Wysoczańskiego przedstawiający sylwetkę Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Film złożonych jest z materiałów archiwalnych, fragmentów programów telewizyjnych oraz nagrań rozmów z rodziną i przyjaciółmi Kukuczki, współtowarzyszami górskich wypraw oraz rywalami, między innymi Reinholdem Messnerem, włoskim alpinistą, który jako pierwszy na świecie zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Przepiękne ujęcia gór z wypraw Kukuczki stanowią idealne uzupełnienie wywodów i wspomnień mówiących i pozwalają widzom lepiej przyjrzeć się i zrozumieć środowisko, w którym funkcjonował tytułowy Jurek. Środowisko, w którym ludzie byli w stanie zaryzykować własne zdrowie, a nawet życie, by zdobyć wymarzony szczyt.

 

Dokument ukazuje życie Jerzego Kukuczki, jego drogę na szczyt – dosłownie i w przenośni. Nie robi tego jednak w sposób bezkrytyczny. W filmie widzowie usłyszą o egoistycznych, czasami wręcz szalonych decyzjach Kukuczki, które momentami zagrażały nie tylko jego życiu, ale i innych członków wyprawy. Nie pomija bolesnych i trudnych chwil w życiu himalaisty, gdy na wyprawach ginęli jego współtowarzysze (nie wspomina jednak, że niektórzy przez te tragiczne wydarzenia nie chcieli z nim jeździć w góry). W dokumencie nie zabrakło też wzmianki o rywalizacji z Reinholdem Messnerem o to, których z nich pierwszy zdobędzie Koronę Himalajów i Karakorum.

 

„Jurek” to dobry film, z pięknymi i ciekawymi ujęciami, który bardzo dobrze się ogląda. W sposób zwięzły i rzetelny, bez zbędnego wydłużania, przedstawia sylwetkę polskiego himalaisty. Oczywiście widz nie znajdzie w nim wszystkich faktów i informacji o życiu Jerzego Kukuczki, ale przecież nie taka jest rola sylwetki. Jeśli ktoś chce dokładniej poznać życie i dokonania wybitnego himalaisty powinien sięgnąć po książkę „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego. Natomiast jeśli komuś zależy na ogólnym zapoznaniu się z postacią Jerzego Kukuczki, to film „Jurek” jest właśnie dla niego.

 

Karolina Chojnacka

 

„Jurek”
Reżyseria: Paweł Wysoczański
Produkcja: Polska 2014

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...
Misterium ciała

Misterium ciała

"Pamiętam dokładnie swoją pierwszą sekcję zwłok"

Name required

Website