Centrum Kapuścińskiego

Pisarka, kulturoznawczyni, tłumaczka literatury szwedzkiej, ale też przez sześć lat dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Jej najnowsza książka „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” spotkała się z bardzo silnym i pozytywnym odzewem.

 

(fot. Justyna Jaworska, archiwum prywatne)

 

Katarzyna Tubylewicz studiowała kulturoznawstwo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. Od 17 lat mieszka w Szwecji, ale cały czas jest także związana z Polską. Można powiedzieć, że swobodnie funkcjonuje po obu stronach Bałtyku. Tłumaczy na polski powieści Majgull Axelsson i Jonasa Gardella, współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Krytyką Polityczną”. Jest też m.in. autorką dwóch dobrze przyjętych powieści – „Rówieśniczki” (2014), „Ostatnia powieść Marcela” (2016) – oraz współautorką antologii „Szwecja czyta, Polska czyta” (2015).

 

„Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” (2017), to najnowsza książka Katarzyny Tubylewicz i debiut non-fiction zarazem. Opisała w nim, jak niespełna 10-milionowa Szwecja stara się godzić różnice miedzy ludźmi bogatej, zimnej północy i gorącego, biednego południa, jak traktuje, a przede wszystkim – jak rozumie „inność”. Właśnie stosunek do „inności” i jej akceptacja to bodaj jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Szwecja, przez wiele lat była krajem wymarzonym, wskazywanym jako najlepsze miejsce do życia, zapewniającym największe bezpieczeństwo socjalne, wolność i równość. Kiedy jednak w 2015 r. w Europie, w tym i w Szwecji, rozpoczął się kryzys emigracyjny, okazało się, że do tej pory dobrze funkcjonujący system asymilacji zaczyna szwankować. Tubylewicz wnikliwie drąży i pokazuje, jak z tym problemem – i wieloma innymi także – próbują sobie radzić nasi sąsiedzi z północy.

 

I chociaż nie jest to opowieść utrzymana w różowych barwach, to jednak jest w swoim ostatecznym wydźwięku optymistyczna. Udowadnia bowiem, że jeśli społeczeństwo ma odwagę zmierzyć się z trapiącymi je problemami, jeśli przezwycięży nawyk zamiatania ich pod dywan, to jest szansa, by je rozwiązać.

 

O tym i o innych sprawach dotyczących zarówno Szwecji, jak Polski i innych krajów, będzie można porozmawiać z Katarzyną Tubylewicz podczas II Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie. Spotkanie odbędzie się we czwartek, 26.10, o godz. 18.45 w CK Izabelin (ul. Matejki 21).

 

Karolina Rosołek

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Który to świat?

Który to świat?

Druga część opowieści o Malezji. Pisze i fotografuje Weronika Rzeżutka...
Nobel ma w sobie coś z kobiety

Nobel ma w sobie coś z kobiety

O Swietłanie Aleksijewicz, Nagrodzie Nobla i Białorusi pisze Alesia Ptushka...
Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Wywiad Agnieszki Kapeli

1 comment

  1. Agata says:

    Maj 3, 2018

    Odpowiedz

    Spoko!

Name required

Website