Centrum Kapuścińskiego

Pisarka, kulturoznawczyni, tłumaczka literatury szwedzkiej, ale też przez sześć lat dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Jej najnowsza książka „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” spotkała się z bardzo silnym i pozytywnym odzewem.

 

(fot. Justyna Jaworska, archiwum prywatne)

 

Katarzyna Tubylewicz studiowała kulturoznawstwo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. Od 17 lat mieszka w Szwecji, ale cały czas jest także związana z Polską. Można powiedzieć, że swobodnie funkcjonuje po obu stronach Bałtyku. Tłumaczy na polski powieści Majgull Axelsson i Jonasa Gardella, współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Krytyką Polityczną”. Jest też m.in. autorką dwóch dobrze przyjętych powieści – „Rówieśniczki” (2014), „Ostatnia powieść Marcela” (2016) – oraz współautorką antologii „Szwecja czyta, Polska czyta” (2015).

 

„Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” (2017), to najnowsza książka Katarzyny Tubylewicz i debiut non-fiction zarazem. Opisała w nim, jak niespełna 10-milionowa Szwecja stara się godzić różnice miedzy ludźmi bogatej, zimnej północy i gorącego, biednego południa, jak traktuje, a przede wszystkim – jak rozumie „inność”. Właśnie stosunek do „inności” i jej akceptacja to bodaj jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Szwecja, przez wiele lat była krajem wymarzonym, wskazywanym jako najlepsze miejsce do życia, zapewniającym największe bezpieczeństwo socjalne, wolność i równość. Kiedy jednak w 2015 r. w Europie, w tym i w Szwecji, rozpoczął się kryzys emigracyjny, okazało się, że do tej pory dobrze funkcjonujący system asymilacji zaczyna szwankować. Tubylewicz wnikliwie drąży i pokazuje, jak z tym problemem – i wieloma innymi także – próbują sobie radzić nasi sąsiedzi z północy.

 

I chociaż nie jest to opowieść utrzymana w różowych barwach, to jednak jest w swoim ostatecznym wydźwięku optymistyczna. Udowadnia bowiem, że jeśli społeczeństwo ma odwagę zmierzyć się z trapiącymi je problemami, jeśli przezwycięży nawyk zamiatania ich pod dywan, to jest szansa, by je rozwiązać.

 

O tym i o innych sprawach dotyczących zarówno Szwecji, jak Polski i innych krajów, będzie można porozmawiać z Katarzyną Tubylewicz podczas II Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie. Spotkanie odbędzie się we czwartek, 26.10, o godz. 18.45 w CK Izabelin (ul. Matejki 21).

 

Karolina Rosołek

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Wywiad Agnieszki Kapeli
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”

Name required

Website