/

Kosmos na spacerze

Mimo że na zewnątrz szaleje pandemia, w trakcie przerw pomiędzy zajęciami lub w pracy warto wybrać się na spacer. Niestety, przez zarazę wybór kierunków flanerowania jest mocno ograniczony, przez co rzadko udaje nam się odkryć nowe miejsca. Znacznie częściej jak więźniowie wychodzimy na swój stały „spacerniak”. Jednak na pomoc przychodzi popularnonaukowa seria dokumentów „Astronarium”, która może urozmaicić codzienną, krajobrazową nudę  – sprawić, że odbiorca wyruszy niemalże na astralną wyprawę.

Graficznie seria dokumentów „Astronarium”, publikowanych na platformie Youtube nie urzeka, dlatego znacznie lepiej słuchać jej jako podcastu np. podczas maszerowania. „Astronarium” to program telewizyjny o astronomii emitowany w niedziele i w piątki w TVP3 , w którym naukowcy wyjaśniają tajemnice wszechświata oraz informują o najnowszych odkryciach. Polskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z TVP Bydgoszcz oraz Uranią od 2015 roku regularnie udostępnia filmiki na temat planet, fal grawitacyjnych, radioteleskopów, rozbłysków gamma, Słońca oraz wielu innych. Szczególnie wart uwagi jest odcinek „Noble za czarne dziury” opublikowany kilka dni temu. Nakreśla on naukową drogę badania grawitacyjnych lejów w czasoprzestrzeni, z których nie może uciec nawet światło. Opowiada o procesie, który doprowadził do otrzymania Nagrody Nobla w 2020 roku przez Rogera Penrose’a, Reinharda Genzela oraz Andreę Gheego.

Na pewno dużą zaletą „Astronarium” jest bardzo subtelne wyważenie zaawansowania przedstawianych treści. Przy odpowiednim skupieniu są one zrozumiałe nawet  dla całkowitego laika w dziedzinie astronomii, ale również pewny siebie dyletant może liznąć odrobinę fizyki w trakcie seansu. Nie jest tak, jak w przypadku niektórych seriali dokumentalnych dostępnych na Netflixie – chociażby „Kosmosu” (2014) czy „Obcych światów” (2020), które poza pięknymi animacjami nie mają zbyt wiele wiedzy do zaoferowania. Ta seria faktycznie ma wartość dydaktyczną przekazywaną przez specjalistów w danych dziedzinach, a nie jest jedynie uciechą dla oczu fanów science fiction.

Krótkie, 23 minutowe odcinki, prowadzone przez Bogumiła Radajewskiego są idealnym wprowadzeniem do trudniejszej lektury, np. „Natury czasu i przestrzeni” laureata Nagrody Nobla Rogera Penrose’a oraz jego ucznia, Stephena Hawkinga. Nic dziwnego, że „Astronarium” zostało zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2017 w kategorii „Media”, zorganizowanego przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w 2020 roku otrzymało nagrodę Silver YouTube Creator Award. Obecnie najpopularniejszy odcinek o odległościach w kosmosie ma 1,4 mln wyświetleń, a sam kanał na Youtube – 111 tys. subskrybcji.

Dzięki „Astronarium” można przechytrzyć podróżujący po świecie szczep wirusa. Skoro odkrywanie zakątków znajdujących się na błękitnej planecie obecnie jest niewskazane, warto poznawać inne atrakcje wszechświata – znajdujące się lata świetlne od naszych ziemskich problemów.


„Astronarium”
Prowadzący: Bogumił Radajewski
Produkcja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Telewizja Polska
Dystrybucja: Youtube
Rok: od 2015
Liczba serii: 5
Czas trwania odcinka: 23 min


Tematem miesiąca działu Folder z Dokumentami jest odkrywanie nieznanego.


Obrazek wyróżniający, żródło: Astronarium

Twój adres email nie zostanie opublikowany.