Kraina piwem płynąca

 

Mawia się, że Praga to miasto stu wież. Rzeczywiście, spiczaste iglice to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stolicy Czech. Co jeszcze kojarzy się z naszymi południowymi sąsiadami? Miłość do piwa. Jednak nie zdawałam sobie sprawy z jej ogromu do czasu pierwszego śniadania, podczas którego Czesi spokojnie sączyli piwo ze swoich ogromnych kufli.

 

Czym jeszcze Praga może zaskoczyć? Salonami z tajskim masażem na niemal każdej ulicy, kilometrowymi kolejkami w oczekiwaniu na trdenik (który, jak się okazało, wcale nie jest czeskim przysmakiem) oraz obsesją mieszkańców na punkcie rezerwacji. Jednak nie bez powodu od lat przyciąga tłumy turystów – jako jedno z najpiękniejszych europejskich miejsc, ma do zaoferowania zdecydowanie więcej niż zatłoczony most Karola i majestatyczny zamek na Hradczanach. Praga to przede wszystkim miasto urokliwych, wąskich uliczek, barokowych kościołów i nietypowych dzieł sztuki. Żeby poczuć jej prawdziwy klimat, trzeba się zgubić.

 

Dzisiejsze miasto powstało w 1784 roku, ale jego początki sięgają czasów średniowiecza. Według legendy oryginalna nazwa Praha pochodzi od czeskiego słowa práh, czyli próg. Ludzie wierzą, że legendarna księżniczka Libusza nakazała odnaleźć człowieka ciosającego progi domów i w tym miejscu wybudować gród. Tak właśnie nad rzeką Wełtawą powstało miasto, które dziś znamy jako stolicę piwa i mostów.

 

Czesi, jak na sąsiadów przystało, są do nas bardzo podobni. Trochę marudzą, narzekają, na pierwszy rzut oka wydają się zamknięci. Jednak wiele zyskują przy bliższym poznaniu. Lubią tłusto zjeść, są dumni z Krecika i uwielbiają centra handlowe. Nie wszystko jednak nas łączy – według różnych źródeł około 60-70% społeczeństwa deklaruje ateizm.

 

Praga, czyli Czechy w pigułce, pełna jest kontrastów. Obok wielu pułapek na turystów, takich jak chociażby wspomniany tajski masaż, oferuje ukryte zakątki, które sprawiają wrażenie zamrożonych w czasie, niezapomniane widoki ze swoich wielu wzgórz i piwo tańsze od wody. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

 

Widok na miasto z parku Letenské Sady

Dwa z głównych praskich symboli – most Karola i zamek na Hradczanach w tle

Panorama z widokiem na wzgórze Petřín, na którym znajduje się czeska wersja Wieży Eiffla

Most Karola sfotografowany z lewego brzegu rzeki – Malej Strany

Kwintesencja Pragi, czyli tłumy turystów

Teatr Narodowy widziany z Mostu Legii

Wełtawa – najdłuższa rzeka Czech

Odrobina nowoczesności – po lewej Tańczący Dom, czyli awangardowy biurowiec, po prawej rzeźba Davida Černego, mechaniczna głowa Franza Kafki

Ściana Lennona – symbol oporu z czasów komunizmu. Młodzi Czesi poprzez pisanie skarg na ścianie wyrażali swoje niezadowolenie, co doprowadziło do starć ze służbami bezpieczeństwa. Dziś ściana symbolizuje ideały młodości takie jak miłość i pokój.  Stale ulega zmianie, a oryginalny portret Lennona został zamalowany warstwami nowej farby

Charakterystyczne kamienice widoczne ze wzgórza Vyšehrad

Zamek na Hradczanach

Rynek Staromiejski, czyli historyczny plac miejski na Starym Mieście

 

 

Tekst i zdjęcia: Angelika Szpręgiel

Twój adres email nie zostanie opublikowany.