Centrum Kapuścińskiego

Krzysztof Kopczyński to twórca wszechstronny – wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, pisze książki i realizuje filmy dokumentalne, które zdobywają uznanie podczas najważniejszych festiwali na świecie.

 

Krzysztof Kopczyński (fot. archiwum prywatne)

 

Dr Krzysztof Kopczyński to reżyser i producent pokazywanych w 70 krajach i licznie nagradzanych filmów dokumentalnych, twórca obrazów takich jak „Kamienna cisza” i „Dybuk. Recz o wędrówce dusz”. Urodził się w 1959 roku w Warszawie. Pracuje w zakładzie Retoryki i Mediów Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Razem z Anną Sajewicz napisał książkę pt. „Dybuk. Opowieść o nieważności świata”, w której przedstawił obraz trudnych relacji ukraińsko-chasydzkich, które mimo upływu lat stanowią nierozwiązywalny problem w ukraińskim Humaniu, mieście, do którego co roku na Rosz ha-Szana (pierwszy dzień żydowskiego roku) przyjeżdża kilkanaście tysięcy chasydzkich pielgrzymów z całego świata. Książka stanowi ponadto uzupełnienie dokumentu filmowego „Dybuk. Recz o wędrówce dusz”. Wyjaśnia podłoże konfliktu i tłumaczy racje obu jego stron w sposób zrozumiały i możliwie obiektywny.

 

Kopczyński nigdy nie omija trudnych tematów w swojej twórczości. Przykładem jest film dokumentalny „Kamienna cisza” w jego reżyserii, który opowiada o młodej Afgance zabitej z powodu oskarżenia o cudzołóstwo. Podobnie w „Dybuku”, autorzy nie omijają niełatwych wątków historycznych. Do wartkiej narracji zręcznie wplecione zostały fragmenty historii ukraińskiej, polskiej i żydowskiej. Pytany o podobieństwa w mentalności przedstawicieli konfliktu ukraińsko-chasydzkiego, Krzysztof Kopczyński odpowiada – Podczas festiwalu IDFA w Amsterdamie profesor Benjamin Barber, autor książki „Dżihad kontra McŚwiat”, wybrał nasz film do programu, który miał współcześnie ilustrować opisane w książce zjawisko. Zapytany, która ze stron, ukraińska czy żydowska, jest w tym wypadku dżihadem, odparł, że – upraszczając – są nim obie.

 

Spotkanie z reżyserem odbędzie się 27 października o godz. 16.45 w CK Izabelin przy ulicy Matejki 21.

 

Karolina Rosołek

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Nobel ma w sobie coś z kobiety

Nobel ma w sobie coś z kobiety

O Swietłanie Aleksijewicz, Nagrodzie Nobla i Białorusi pisze Alesia Ptushka...
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”

Name required

Website