Centrum Kapuścińskiego

– Robiąc filmy skupiam się na konieczności opowiedzenia historii – zawsze o ludziach, w czasie, który wymusza dramaturgia opisywanych wydarzeń – mówi Marcin Sauter, polski reżyser i fotograf. Jego najnowszy film pt. „Żalanasz” zostanie wyświetlony podczas tegorocznej edycji Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

 

Marcin Sauter urodził się w 1971 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi, a także kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W szkole Wajdy pracuje jako wykładowca, tam także realizuje swoje filmy. Marcin Sauter to także autor wystaw fotograficznych „Wilno – życie codzienne”, „Ponad niebem”, „Kawałki świata”, „Smutek podróży”. Fotografia daje mi większą wolność, mogę rejestrować świat bardziej abstrakcyjnie, impresyjnie w ważnych dla mnie momentach. Fotografia jest dla mnie bardziej osobistym medium mówi Sauter o swoim podejściu do fotografii.

 

Zadebiutował w 2001 roku czarną komedią „I co wy na to, Gałuszko?”. Wyreżyserował takie filmy dokumentalne jak „Kino objazdowe”, „Za płotem” (za który otrzymał nagrody na festiwalach w Londynie, Nowym Yorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie), „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati” czy „Rodnik”. Najnowszy dokument Marcina Sautera pt. „Żalanasz” będzie można obejrzeć w trakcie trwania Festiwalu im. Ryszarda Kapuścińskiego. Film opowiada o portowym mieście nad jeziorem Aralskim, wiązanych z nim nadziejami i o losach mieszkających tam ludzi.

 

Katarzyna Sak

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Potrząsanie akwarium

Potrząsanie akwarium

"Zawsze wiedział, że interesuje go tylko dokument" - sylwetka Marcela...
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Wywiad Agnieszki Kapeli

Name required

Website