Centrum Kapuścińskiego

– Robiąc filmy skupiam się na konieczności opowiedzenia historii – zawsze o ludziach, w czasie, który wymusza dramaturgia opisywanych wydarzeń – mówi Marcin Sauter, polski reżyser i fotograf. Jego najnowszy film pt. „Żalanasz” zostanie wyświetlony podczas tegorocznej edycji Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

 

Marcin Sauter urodził się w 1971 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi, a także kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W szkole Wajdy pracuje jako wykładowca, tam także realizuje swoje filmy. Marcin Sauter to także autor wystaw fotograficznych „Wilno – życie codzienne”, „Ponad niebem”, „Kawałki świata”, „Smutek podróży”. Fotografia daje mi większą wolność, mogę rejestrować świat bardziej abstrakcyjnie, impresyjnie w ważnych dla mnie momentach. Fotografia jest dla mnie bardziej osobistym medium mówi Sauter o swoim podejściu do fotografii.

 

Zadebiutował w 2001 roku czarną komedią „I co wy na to, Gałuszko?”. Wyreżyserował takie filmy dokumentalne jak „Kino objazdowe”, „Za płotem” (za który otrzymał nagrody na festiwalach w Londynie, Nowym Yorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie), „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati” czy „Rodnik”. Najnowszy dokument Marcina Sautera pt. „Żalanasz” będzie można obejrzeć w trakcie trwania Festiwalu im. Ryszarda Kapuścińskiego. Film opowiada o portowym mieście nad jeziorem Aralskim, wiązanych z nim nadziejami i o losach mieszkających tam ludzi.

 

Katarzyna Sak

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Który to świat?

Który to świat?

Druga część opowieści o Malezji. Pisze i fotografuje Weronika Rzeżutka...
Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

„Duży Format zmonopolizował reportaż” – rozmowa z Pawłem Cywińskim
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...

1 comment

  1. Katemeika says:

    Mar 28, 2017

    Odpowiedz

    Najbardziej przerażające jest to że nikt nigdy nie poniósł kary. Była śmierć, było mataczenie, było łamanie życia wielu osobom w celu wplątania ich w to morderstwo. Szczęśliwie ocalały akta sprawy. I co? I nic. III RP sobie z tą zbrodnią nie poradziła. Nie była w stanie czy nie chciała? Na to pytanie książka nie daje odpowiedzi.
    Ojciec Grzegorza – Leopold Przemyk wnosi skargę do Europejskiego Trybunału Spraw Człowieka a Trybunał orzeka, że Polska jest winna i zasądza odszkodowanie dla ojca. Może to jest odpowiedź?

Name required

Website