Centrum Kapuścińskiego

– Robiąc filmy skupiam się na konieczności opowiedzenia historii – zawsze o ludziach, w czasie, który wymusza dramaturgia opisywanych wydarzeń – mówi Marcin Sauter, polski reżyser i fotograf. Jego najnowszy film pt. „Żalanasz” zostanie wyświetlony podczas tegorocznej edycji Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

 

Marcin Sauter urodził się w 1971 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi, a także kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W szkole Wajdy pracuje jako wykładowca, tam także realizuje swoje filmy. Marcin Sauter to także autor wystaw fotograficznych „Wilno – życie codzienne”, „Ponad niebem”, „Kawałki świata”, „Smutek podróży”. Fotografia daje mi większą wolność, mogę rejestrować świat bardziej abstrakcyjnie, impresyjnie w ważnych dla mnie momentach. Fotografia jest dla mnie bardziej osobistym medium mówi Sauter o swoim podejściu do fotografii.

 

Zadebiutował w 2001 roku czarną komedią „I co wy na to, Gałuszko?”. Wyreżyserował takie filmy dokumentalne jak „Kino objazdowe”, „Za płotem” (za który otrzymał nagrody na festiwalach w Londynie, Nowym Yorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie), „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati” czy „Rodnik”. Najnowszy dokument Marcina Sautera pt. „Żalanasz” będzie można obejrzeć w trakcie trwania Festiwalu im. Ryszarda Kapuścińskiego. Film opowiada o portowym mieście nad jeziorem Aralskim, wiązanych z nim nadziejami i o losach mieszkających tam ludzi.

 

Katarzyna Sak

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Który to świat?

Który to świat?

Druga część opowieści o Malezji. Pisze i fotografuje Weronika Rzeżutka...
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”

Name required

Website