Centrum Kapuścińskiego

„Znajomość z Ryszardem Kapuścińskim była dla mnie pouczająca. Uczyłem się od niego prawdziwego dziennikarstwa, takiego dziennikarstwa z pasją, z misją społeczną” – mówił kilka lat temu reporter, krytyk literacki i poeta Marek Kusiba w wywiadzie dla Studenckiej Telewizji Uniwersytetu Opolskiego.

 


Marek Kusiba, gość II edycji Festiwalu Natura-Kultura-Media, urodził się w 1951 roku w Krośnie. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od ponad 30 lat mieszka w Toronto. Zanim w 1980 roku wyemigrował do Kanady jego teksty i wiersze ukazywały się m.in. w miesięczniku reporterów „Kontrasty”, „Gazecie Współczesnej”, „Więziach”, „Odrze”, „Poezji”, „Studencie”, „Akcencie”, „Kulturze”.
Wydał kilka tomików poezji m.in. Tratwa (1957), Wszystkie działa na mnie (1983), Samobójstwo Marsjan (1987), Rozwiązać siebie (1994) czy Inne powody (2005), w których poruszył problemy emigracji, przynależności kulturowej, egzystencjalizmu oraz „inności”.
Był wieloletnim przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego. To on, razem z Dianą Kuprel, przetłumaczył na język angielski wybór wierszy polskiego reportera „I wrote stone”.
W 2011 na rynku pojawiła się autorska książka Marka Kusiby „Podręcznik do kobiet”, która stanowi wybór z ponad pięciuset felietonów o różnej tematyce. Teksty pochodziły z cyklu „Żabką przez Atlantyk”, pisanych dla nowojorskiego „Przeglądu Polskiego”, który był dodatkiem do „Nowego Dziennika”.
Niebawem ukaże się książka Kusiby o spotkaniach z Ryszardem Kapuścińskim.

 

Katarzyna Sak

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Prof. Wolny-Zmorzyński: Aleksijewicz dopuściła do głosu każdego pokrzywdzonego

Wywiad Agnieszki Kapeli
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...
Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

„Duży Format zmonopolizował reportaż” – rozmowa z Pawłem Cywińskim

Name required

Website