Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznane po raz piąty

[spider_facebook id=”2″]

Justyna Kopińska, Andrzej Bogacz, Dariusz Rosiak i Endy Gęsina-Torres – to zdaniem kapituły Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego autorzy najlepszych materiałów prasowych, radiowych, telewizyjnych i fotograficznych, które ukazały się w ciągu ostatniego roku.

 

Nazwiska laureatów zostały ogłoszone 3. grudnia, podczas gali zorganizowanej w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. W uroczystości wzięli udział nie tylko wybitni dziennikarze, lecz także goście specjalni: żona patrona nagrody Alicja Kapuścińska, reprezentujący Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Kurski czy wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

 

Jacek Kurski i Lidia Sobańska (fot. Bartosz Wróblewski)

Jacek Kurski rozmawia z Lidią Sobańską. W drugim rzędzie członkowie Kapituły Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Pierwsza zabrała głos przewodnicząca kapituły Nagrody, członek zarządu PAP, Lidia Sobańska, która mówiła o empatii dla Innego, umiejętności słuchania i ciekawości każdego człowieka, które charakteryzowały patrona Nagrody. – Takiej mądrości, rozumienia świata, umiejętności analizowania i przekazywania wiedzy czytelnikowi tak, aby mógł zrozumieć otaczający go świat, życzę wszystkim, którzy podjęli się tego trudnego zadania bycia dziennikarzem – powiedziała.

 

Następnie prowadzący galę Maciej Orłoś udzielił głosu Jackowi Kurskiemu – Uważam reportaż za najbardziej prawdziwy, najbardziej szlachetny i najbardziej pierwotnie esencjonalny gatunek dziennikarski. Warto pamiętać o polskiej szkole reportażu, która dała nam tylu wspaniałych autorów. Jeśli mogę czegoś życzyć tym, którzy uprawiają ten gatunek, to tego, żeby władza publiczna potrafiła docenić istnienie i konieczność promocji reportażu. On nie istnieje dzisiaj w mediach komercyjnych, jest słabo obecny w mediach publicznych. Uratował się w Polskim Radiu, uratował się w „Dużym Formacie”. Nie jestem wielkim fanem gazety mojego brata, ale muszę docenić „Duży Format” jako bardzo dobrą szkołę dziennikarską – powiedział polityk.

 

Laureaci 2015

 

Nagrodę za najlepszy tekst otrzymała Justyna Kopińska za „Oddział chorych ze strachu” („Gazeta Wyborcza”, „Duży Format”, 23.07.2015) – opowieść o oddziale szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, gdzie zastraszano, poniżano, a nawet bito młodych pacjentów. – Po tym reportażu dostałam blisko sześć tysięcy maili od ludzi z całej Polski: od lekarzy, pacjentów, salowych. Pisali, że już nigdy nie będą bierni wobec zła. W Starogardzie Gdańskim wszyscy ludzie, którzy widzieli krzywdę dzieci i nie reagowali przez dwa lata, nadal pracują w tym samym zawodzie – jako lekarze i salowi – i nadal pomagają osobom bezbronnym. Mój mistrz i największy autorytet, Ryszard Kapuściński, mówił, że żaden pałac nie runie sam z siebie. Do tego potrzebni są ludzie, dziennikarze, politycy – powiedziała laureatka.

 

Justyna Kopińska (fot. Bartosz Wróblewski)

Justyna Kopińska (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Za najlepszy materiał fotograficzny nagrodzono Andrzeja Bogacza, autora fotoreportażu „Migranci w Budapeszcie” („Rzeczpospolita”, 2-4.09.2015), który pokazał uchodźców nie podczas ich długiej podróży, lecz już w miejscu, do którego zmierzali. Gdy do niego dotarli, z dnia na dzień stali się realnym problemem wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. – Ten materiał powstał tak naprawdę przypadkiem, ponieważ pojechałem do Budapesztu fotografować zupełnie inny temat – ekonomiczny. Instynkt zaprowadził mnie na ten dworzec. Przybyła tam wtedy nieduża grupa, może kilkuset imigrantów. Następnego dnia przerodziło się to jednak w kilkanaście tysięcy ludzi.

To zmieni obraz Europy i w najbliższej przyszłości będziemy musieli się z tym zmierzyć. A wyróżnienie jest dla mnie szczególnie ważne, bo moja wyobraźnia geopolityczna i ciekawość świata zostały zainspirowane przez to, co pisał pan Kapuściński – powiedział laureat.

 

Andrzej Bogacz (fot. Bartosz Wróblewski)

Andrzej Bogacz (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Za najlepszy materiał dźwiękowy uznano „Raport z Kurdystanu” Dariusza Rosiaka (Program 3 Polskiego Radia, 17.01.2015) – jeden z odcinków programu „Raport o stanie świata”, dotyczący napiętych stosunków między Kurdami a samozwańczym Państwem Islamskim, który autor przygotował i nadał z Erbilu, stolicy irackiego Kurdystanu. – Jeśli ta audycja przybliżyła Polakom niezwykły, dzielny naród Kurdów, to moje zadanie po części zostało spełnione. Kurdowie to żołnierze, którzy w tej chwili jako jedyni na świecie walczą z bronią w ręku z Państwem Islamskim. To państwo, które ma 1200 km granicy z Państwem Islamskim i w którym codziennie giną żołnierze po to, żeby Państwo Islamskie nie zajmowało więcej terenów w Iraku i Syrii.

W Kurdystanie jest w tej chwili półtora miliona uchodźców. Dzięki Kurdom ci ludzie mają szanse przetrwać. Chciałbym, żeby ta audycja chociaż odrobinę przyczyniła się do tego, żebyśmy mieli więcej pojęcia o czym mówimy, kiedy rozmawiamy na tematy związane z uchodźcami i wojną na Bliskim Wschodzie – powiedział laureat.

 

Dariusz Rosiak (fot. Bartosz Wróblewski)

Dariusz Rosiak (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Za najlepszy materiał wideo nagrodzono Endy’ego Gęsinę-Torresa za „Uchodźcy. Ucieczka z piekła” (TVN, „Superwizjer” 15.09.2015). Dziennikarz przebył razem ze zdesperowanymi uchodźcami ponad tysiąc kilometrów tzw. szlakiem bałkańskim i opowiedział historię Miriam, nauczycielki, która z dziećmi – 8-letnim Cesarem i 6- letnią Simą – uciekła z ogarniętej wojną Syrii. – To dla mnie ogromny zaszczyt, bo w dziennikarstwie pracuję od czterech czy pięciu lat i uważam, że mam jeszcze bardzo wiele do nauczenia się. Jak chyba każdy z tu obecnych zaczytywałem się w Ryszardzie Kapuścińskim i moim marzeniem było zostać dziennikarzem. Nie wyobrażałem sobie wykonywać innej pracy, a ta nagroda to dla mnie znak, że zmierzam w dobrym kierunku.

Nagrodzony reportaż nie powstałby, gdyby nie dwóch moich operatorów, którym bardzo dziękuję za pomoc. Dziękuję także szefom i producentowi za zaufanie, którym mnie obdarzyli. Jeden z uchodźców powiedział mi, że cała ta droga, którą musi przebyć z żoną i córką, to dla niego egzamin z bycia mężczyzną. A to, co nas – także Polaków – czeka co najbliższej przyszłości w związku z uchodźcami, to jest egzamin z człowieczeństwa – powiedział laureat.

 

Endy Gęsina-Torres (fot. Bartosz Wróblewski)

Endy Gęsina-Torres (fot. Bartosz Wróblewski)

 

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego wynosi 20 tys. złotych i jest przyznawana co roku autorom, którzy w najbardziej rzetelny, dociekliwy, obiektywny i poprawny warsztatowo sposób przekazywali relacje. Istotnym kryterium oceny jest też oddzielanie opinii od komentarza w taki sposób, aby czytelnik, widz czy słuchacz mógł bez problemu rozpoznać, co jest faktem, a co oceną.

 

W skład kapituły Nagrody wchodzą: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Alina Kostiuk, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Mariusz Szczygieł, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński oraz przewodnicząca Lidia Sobańska.

 

Bartosz Wróblewski

 

Laureaci (fot. Bartosz Wróblewski)

Laureaci Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (fot. Bartosz Wróblewski)

Alicja Kapuścińska (fot. Bartosz Wróblewski)

Alicja Kapuścińska wręczyła wszystkim laureatom i nominowanym pamiątkowe upominki – książki Ryszarda Kapuścińskiego „To nie jest zawód dla cyników” (fot. Bartosz Wróblewski)