Najciekawsi są ludzie

 

Wszystko zaczęło się od „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa. Potem były dzieła Gogola, Dostojewskiego, a na koniec „Teksty Petersburskie” Toporowa. Od spotkania z literaturą rosyjską zaczęła się fascynacja Joanny Czeczott Petersburgiem. Miasto to stało się dla niej „ikoną i wymarzonym celem podróży”.

 

Źródło: Facebook autorki (autor zdjęcia: Marek Szczepański).

 

 

Joanna Czeczott (ur. 1979 r.) jest absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również na Państwowym Uniwersytecie w Sankt Petersburgu i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” (w dziale zagranicznym), „Wysokich Obcasach”, „Newsweeku” czy w „Zwierciadle”. Jest autorką książki „Macierzyństwo non fiction. Relacja z przewrotu domowego”, w której pisze o trudnych aspektach związanych z byciem matką, oraz współautorką antologii reporterskiej „Odwaga jest kobietą”.

 

 

Ukochane miasto
Petersburg zawładnął sercem i życiem Joanny Czeczott już w czasach szkolnych. „Pojechałam tam z wycieczką szkolną, potem na studia. Poznawałam to piękne miasto i ludzi z nim związanych. Tych zwykłych i tych nietuzinkowych. Pisarzy, których książki czytałam. Chodziłam ich śladami, odwiedzałam miejsca niezwykłe” – wyznała reporterka. Petersburg kocha najbardziej z powodu ludzi w nim mieszkających. Ludzi za to, że pielęgnują to, za co kocha rosyjską kulturę i duszę. A ludzie, którzy niosą ze sobą pewną historię, są dla niej najciekawsi.

 

Niezwykle zafascynowała ją koncepcja Petersburga, jako stolicy emigracji wewnętrznej – tak zwane „bycie wnie”, dzięki któremu mieszkańcy czują się wolni. „Spotkałam mnóstwo ludzi, którzy zajmują się życiem swoimi sprawami, starając się zupełnie odseparować od spraw, na które nie mają wpływu” – mówi, opisując charakterystyczne dla Petersburżan zachowanie.

Chcąc podzielić się z innymi swoją fascynacją miastem i jego mieszkańcami, zaczęła o nich pisać.  W 2017 roku ukazała się jej książka „Petersburg. Miasto snu”. Autorka dostała za nią nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej — tytuł książki sierpnia 2017 roku oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

 

 

Z myślą o przyszłości
W tym samym roku Joanna Czeczott zaangażowała się również w działalność Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, która ma na celu wzmacnianie wiary dziewczynek w siebie i wspieranie ich rozwoju. „Chcemy pokazywać, że przed dziewczynkami jest wszechświat możliwości, że mogą iść naprawdę bardzo różnymi drogami” – mówi w jednym z wywiadów Czeczott. Jest wicenaczelną dwumiesięcznika wydawanego przez fundację, którego myślą przewodnią jest tworzenie non fiction dla dzieci, głównie reportaży i wywiadów dostosowanych do młodszych czytelników.

 

Wierzy, że głos kobiet w debacie publicznej jest niezwykle ważny i potrzebny. Chce by „Kosmos dla dziewczynek” dał dziewczynką poczucie siły i pewności siebie, aby w przyszłości głośno i wyraźnie mówiły o swoich prawach. „Świat wyglądałby inaczej, jakby kobiety miały więcej do powiedzenia na takich poziomach, na których ich głos może być wpływowy. Wierzę, że ta nieobecność kobiet bardzo wiele światu odbiera. Liczymy na to, że im bardziej będziemy wzmacniać te dziewczyny i utwierdzać je w poczuciu, że jeśli chcą, mogą wybrać każdą ścieżkę, tym bardziej one przyczynią się do tego, że świat będzie bardziej równościowy” – wyznaje.