Oszukane prawo

Jedną z większych porażek instytucja państwa polskiego poniosła na własnym podwórku stołecznych kamienic. Iwona Szpala i Małgorzata Zubik poświęciły temu zbiór reportaży „Święte prawo. Historia ludzi z reprywatyzacją w tle”.

Każdy rozdział książki jest zamkniętą opowieścią o danym skrawku Warszawy, który „zgubił” właściciela. Ich sednem jest odzyskanie kamienic zabranych w PRL-u. Autorki sukcesywnie, żmudnie i z uporem przeprowadzają czytelnika najpierw przez realia II RP, a potem przez ruiny wojennej Warszawy, żeby ostatecznie dotrzeć do miejsca, gdzie reprywatyzacja, która po niesprawiedliwości komuny miała wyrównać wszelkie straty, zawiodła spadkobierców kamienic, a niektórych lokatorów nawet pozbawiła życia.

Szpala i Zubik swoim dziennikarskim śledztwem sięgają aż do dekretu Bieruta z 1945 roku, na mocy którego po II wojnie światowej komuniści przejmowali obszary prywatne. Uzasadniali to chęcią odbudowy zniszczonej Warszawy. W efekcie władza zagrabiła budynki, które przetrwały wojnę – do tych gorszych przydzieliła lokatorów, a te reprezentacyjne przeznaczyła na siedziby departamentów. Prawowitym właścicielom obiecała tereny zastępcze lub odszkodowania, jednak nie powstał żaden dokument, który by to regulował. Reporterki opisują wady reprywatyzacji i niesprawiedliwość, jaką ostatecznie przyniosła. Reportaż jest naszpikowany absurdalnymi opowieściami, jak np. o roszczeniach na miliony, które kupuje się za 50 złotych.

„Święte prawo” jest aktem oskarżenia wymierzonym przeciwko instytucji państwa, które zawiodło oraz urzędnikom, którzy nieprawidłowo wykonali swoje zadanie, zbiorowym portretem złożonego prawa własności i zawiłości wynikającego z kruczków w ustawach i rozporządzeniach. To owoc pracy i czasu, które autorki poświęciły na poznanie całej sprawy, zagłębienie się w nią i zrozumienie jej. Dzięki temu czytelnik także może ten problem zrozumieć.
Tylko czy rzeczywiście ktoś jeszcze ma siłę sięgać po tak zawiły i nadmuchany medialnie temat, w dodatku podany w formie średnio uporządkowanej?

„Święte prawo. Historia ludzi z reprywatyzacją w tle”
Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Wydawca Agora
Rok 2017

Twój adres email nie zostanie opublikowany.