Centrum Kapuścińskiego

Zajmuje się ludźmi wykluczonymi, opisuje świat szary i trudny, który często znamy zza ściany w naszym mieszkaniu, a jednocześnie potrafi dostrzec w tym wszystkim promień słońca. Tak w kilku słowach można opisać Pawła P. Reszkę (ur. 1977), reportera, autora „Diabła i tabliczki czekolady”.

 

(fot. Monika Sawka)

Jego debiutancka książka reporterska została od razu doceniona – nagrodzono ją głównym wyróżnieniem Nagrody za reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Przewodniczący komisji konkursowej, Maciej Zaremba Bielawski, w laudacji powiedział: (…) nagradzamy autorską powściągliwość, (…) skupienie, (…) empatię, (…) umiejętność wsłuchiwania się w głosy ludzi.

Wrażliwość Reszki wyraża się w słowie, którym opisuje rzeczywistość, i jego podejściu do bohatera. Choć to drugie, na pierwszy rzut oka, mogłoby świadczyć o czymś zupełnie przeciwnym. – Staram się, żeby bohater miał świadomość, że jestem reporterem. Nie udaję przyjaciela. Chcę po prostu jak najwięcej z takiej rozmowy pozyskać do tekstu, żeby była ona jak najbardziej efektywna. I to działa – mówi o sobie Reszka w wywiadzie dla Nowego Folderu.

Tematy jego tekstów nigdy nie są proste i jednoznaczne. Najczęściej opowiadają o problemach złożonych, trudnych: kobiecie, która zabiła własne nowo narodzone dzieci ze strachu przed własnym mężem, dziewicy konsekrowanej czy mieszkańcach Lublina, którzy w mieszkaniach nie mają toalet. Wiele z nich wymiernie pomogło bohaterom tekstu. Tak było np. w przypadku materiału o kobiecie poruszającej się na wózku inwalidzkim, zgwałconej przez swojego partnera. Czytelnicy po przeczytaniu reportażu złożyli się na nowy wózek dla bohaterki. Jak Reszka sam mówi, takie sytuacje dają mu poczucie sensu i satysfakcję, że jego praca ma wagę.

Na co dzień Reszka jest redaktorem w lubelskim oddziale Gazety Wyborczej. Publikuje również w Dużym Formacie.

Paweł P. Reszka będzie gościem II Festiwalu Natura – Kultura – Media w sobotę, 28 października. Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Izabelin.

 

Magda Gontarek

 

 

Zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z Pawłem P. Reszką!

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Koczownicy z dachu świata

Koczownicy z dachu świata

Fotoreportaż z Czangtangu
Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Od pomysłu do premiery, czyli jak powstaje film

Przebieg produkcji filmowej na przykładzie dokumentu „15 stron świata”
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...

1 comment

  1. Katemeika says:

    Mar 28, 2017

    Odpowiedz

    Najbardziej przerażające jest to że nikt nigdy nie poniósł kary. Była śmierć, było mataczenie, było łamanie życia wielu osobom w celu wplątania ich w to morderstwo. Szczęśliwie ocalały akta sprawy. I co? I nic. III RP sobie z tą zbrodnią nie poradziła. Nie była w stanie czy nie chciała? Na to pytanie książka nie daje odpowiedzi.
    Ojciec Grzegorza – Leopold Przemyk wnosi skargę do Europejskiego Trybunału Spraw Człowieka a Trybunał orzeka, że Polska jest winna i zasądza odszkodowanie dla ojca. Może to jest odpowiedź?

Name required

Website