Centrum Kapuścińskiego

„Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardziej empatyczna – ostra, ale nieprzekraczająca norm; Oriana Fallaci bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały”.

 

 

Cztery lata. Tyle zajęła Remigiuszowi Grzeli, dziennikarzowi, pisarzowi i dramaturgowi, praca nad jego książką „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”. Można pomyśleć, że to długo, jednak wystarczy rozpocząć czytanie, aby zrozumieć, dlaczego tyle to trwało. Cytaty, wypowiedzi, wspomnienia, fragmenty książek, wiersze – to tylko niewielka część materiałów, które tworzą „Podwójne życie reporterki”, literacką sylwetkę znakomitych dziennikarek: Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej.

 

– Remigiusz Grzela napisał o nich ważną i mądrą książkę – stwierdziła Hanna Krall i trudno się z nią nie zgodzić. Dziennikarz przedstawia nie tylko sposób, w jaki pracowały Fallaci i Torańska, ale pozwala także spojrzeć na nie jak na zwyczajne kobiety, niezwykle inteligentne i oczytane, którymi momentami kierowały wyłącznie emocje.

 

„Podwójne życie reporterki” to nie tylko portret Fallaci i Torańskiej, ale także obraz czasów, w jakich żyły. A były to dwa zupełnie różne światy, po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Równocześnie z historią dziennikarek Grzela prowadzi nas przez pewną epokę w dziejach świata i wydarzenia, głównie te bolesne, jak Marzec’68 czy rzeź w Meksyku, w których bohaterki bezpośrednio brały udział. Pokazuje nie tylko ich skutki w skali świata, ale przede wszystkim ich wpływ na Fallaci i Torańską.

 

– Wyruszałem w podróże i wracałem z nich, robiłem notatki, tony notatek. Kartony nadal stoją w pracowni – napisał Grzela na swoim blogu. Ciężka i konsekwentna praca przyniosła efekty – stworzył wiarygodny i autentyczny portret kobiet, które na zawsze wpisały się w historię dziennikarstwa. Więc, jeśli wciąż macie wątpliwości, czy sięgnąć po „Podwójne życie reporterki” to te trzy nazwiska powinny je rozwiać: Fallaci, Torańska, Grzela.

 

Magdalena Bojanowska

 

„Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”
Autor: Remigiusz Grzela
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Hanna Polak: Razem z bohaterami walczy o lepsze czasy

Z reżyserką, producentką i autorką zdjęć Hanną Polak rozmawia Bartosz...
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website