Centrum Kapuścińskiego

Jonathan Schell w wieku 24 lat trafił do ogarniętego wojną Wietnamu. Z pokładów śmigłowców i na lądzie obserwował działania amerykańskich żołnierzy oraz ich skutki. Po ponad 40 latach od zakończenia wojny, polscy czytelnicy mają okazję poznać jego relację o tamtych wydarzeniach.

 

 

„Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu” składa się z trzech części. Pierwsza to podsumowanie konfliktu w Wietnamie i wskazanie przyczyn amerykańskiej klęski. Druga opisuje amerykańską interwencję w wiosce Ben Suc, a trzecia – operacje wojskowe w prowincjach Quang Ngai i Quang Tin. Czytelnik dowiaduje się z nich jakie działania podejmowali amerykańscy żołnierze w trakcie wojny i jaka była sytuacja wietnamskich cywilów, których przymusowo wysiedlano z wiosek. Przeczytamy, jak zachowywali się żołnierze w czasie akcji i odpoczynku w bazie. Dla mnie niezwykle ciekawe były opisy nalotów prowadzone przez samoloty FAC i bombowce, obserwowane przez autora z ich pokładów. Szukanie celu, naprowadzanie maszyn, zrzucanie bomb i monitorowanie skutków ich działania – to jedne z bardziej wciągających fragmentów książki.

 

Momenty, w których autor opisuje sytuację wysiedlonych Wietnamczyków w obozach dla uchodźców są bardzo poruszające. Przeludnienie, choroby, brak pożywienia, leków. Z opisów Schella wyłania się dramatyczna historia ludzi wyrzuconych z domów, które następnie zostały zrównane z ziemią, pozbawionych dorobku całego życia. Ukazują też bezmyślność amerykańskich działań, nastawionych głównie na destrukcję danego obszaru, ostrzegających ludzi przed atakiem za pomocą ulotek (opisy przykładowych ulotek wykorzystywanych przez armię są świetnym uzupełnieniem tekstu).

 

„Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu” nie wzruszy czytelnika tak, jak reportaże Swietłany Aleksijewicz. Nie pokaże również okropieństw wojny tak dosadnie, jak „Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki” Eda Vulliamy’ego. Jednak książka Schella jest rzetelnie napisana. Zawiera dużo faktów i szczegółowych opisów działań wojennych, dlatego po tę lekturę w pierwszej kolejności powinno sięgnąć entuzjaści reportaży wojennych.

 

Karolina Chojnacka

 

„Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu”
Autor: Jonathan Schell
Wydawnictwo: Czarne

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

„Duży Format zmonopolizował reportaż” – rozmowa z Pawłem Cywińskim
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website