Profesjonalizm i poświęcenie

 

Podobno kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Patrząc na listę osiągnięć literackich Remigiusza Grzeli, można stwierdzić, że szybko odkrył i wprowadził w życie tę prawdę.

 

Fot. Zofia Zija, Jacek Pióro

 

W tym roku skończy dopiero 41 lat. Na swoim koncie ma już kilkanaście książek, poematy, scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Publikował w paryskiej „Kulturze”, w „Literaturze”, „Kinie”, współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Od stycznia 2010 r. robi wywiady dla magazynu „Zwierciadło” mają jego wywiady. Do tej pory opublikował ich tam 96. Zresztą, rozmowa wydaje się być jego żywiołem: prowadził cykl spotkań w warszawskiej redakcji Gazety Wyborczej „Film, muzyka, teatr w Gazeta Cafe” oraz spotkania „Bagaże kultury” w Teatrze Żydowskim, podczas których porozmawiał łącznie z blisko 150 przedstawicielami kultury i sztuki.

 

Z czego wynika to jego skłonność do rozmów? – Remigiusz Grzela jest głodny ludzkich losów i poświęca im mnóstwo czułej uwagi. Zarówno istniejący ludzie, z którymi rozmawia, bohaterowie jego dokumentalnych książek, jak fikcyjni, choć równie prawdziwi, bohaterowie jego powieści, wszyscy mają prawo do własnego głosu. Grzela nigdy nie osądza ich słabości, daje im prawo do prywatnego patosu – mówi o pisarzu Agnieszka Holland.  Oprócz niej na imponującej liście osób, z którymi rozmawiał Grzela są m.in. Julia Hartwig, Sławomir Mrożek, Andrzej Wajda, Hanna Krall, Teresa Torańska, Maria Peszek i Mariusz Szczygieł

 

O historii i silnych kobietach
W twórczości Grzeli pojawia się wiele nawiązań do historii. Odgrywa ona ważną rolę, wpływając na losy jednostki, ale również odciskając swój ślad na dziejach kolejnych pokoleń. W książce „Bądź moim Bogiem” inspirowanej losami piosenkarki Wiery Gran pisze o Zagładzie Żydów. W powieści „Złodzieje koni” porusza temat żołnierzy wyklętych. Przygląda się postaciom nieobecnych ojców i osieroconych przez nich synów. Z dużą wrażliwością odmalowuje ich portret.
Dużo miejsca w twórczości Grzeli zajmują silne kobiety: artystki, działaczki, intelektualistki (jak np. w zbiorze „Hotel Europa” czy „Wolne”). Są one bohaterkami rozmów, ale też jego dramatów i powieści. W ten nurt wpisuje się ostatnia książka „Podwójne życie reporterki”, poświęcona dwóm wybitnym dziennikarkom – Teresie Torańskiej i Orianie Fallaci. Podczas pracy nad nią przejechał tysiące kilometrów, przeprowadził liczne rozmowy i dotarł do nieznanych wcześniej dokumentów. Wszystko to, aby je wiernie sportretować.

 

Mało o sobie
O prywatnym życiu nie mówi wiele: na pierwszym planie zawsze stawia swoją twórczość. Wiadomo jednak, że osobiste przeżycia mają na nią wpływ. W 2013 r. stracił przyjaciółkę i agentkę Agatę Kabat. Do dziś na jego stronie internetowej widnieje dedykacja dla niej. W tym samym czasie umierała także Teresa Torańska, jego mistrzyni i przyjaciółka. Potem powstała książka „Obecność”. – Wiedziałem, że taką książkę pełną rozmów o śmierci, a właściwie, jak ktoś mi niedawno uświadomił, o miłości, napiszę – powiedział później.

 

 

Diana Wawrzusiszyn

 

 

Remigiusz Grzela – dziennikarz, poeta, pisarz, dramaturg. Urodzony w Starogardzie Szczecińskim w 1977 roku. Nominowany do Nagrody Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2013). W latach 2007–2011 był kierownikiem literackim Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Wykładał na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na kierunku dziennikarstwo.