Przede wszystkim pisarz

 

Znany był jako mąż tej Kaliny Jędrusik. Z powodu swojej skłonności do intryg ochrzczony został przez Tadeusza Konwickiego mianem potwora z Mokotowa. Postać jedyna w swoim rodzaju o pokaźnym dorobku literackim. Dziś, choć trochę zapomniany, jest niewątpliwie jedną z bardziej intrygujących postaci życia artystycznego Warszawy lat powojennych.

 

 

Twórczość i nietuzinkowy styl Stanisława Dygata można było kochać lub nienawidzić. Podejmował polemikę z polskim mitem romantyzmu, a jego dzieła są zaliczane nurtu prześmiewczo-rozrachunkowego. Sukces przyniosła mu debiutancka powieść „Jezioro Bodeńskie”, na podstawie której powstał scenariusz do filmu o tym samym tytule. Późniejsze powieści Dygata nie cieszyły się tak dużą popularnością. Swój specyficzny humor wykorzystywał jednak w felietonach, publikowanych między innymi na łamach Przeglądu Kulturalnego w cyklu „Rozmyślania przy goleniu”.

 

Dokument „Mój ojciec Staś“ to film bardzo osobisty, ukazujący widzowi intymną część życia Dygatów. Narrację prowadzi córka artysty z pierwszego małżeństwa z Władysławą Nawrocką, Magda Dygat-Dudzińska, która po latach podjęła próbę zrozumienia ojca. Stanisław, a raczej Staś, bo nawet w złości nikt nie używał pełnego imienia artysty, był osobą ekscentryczną, pełną wewnętrznych sprzeczności i to w filmie widać doskonale. Córka pisarza opowiada o jego „domowej” stronie natury, m.in. licznych romansach czy nietypowych zwyczajach. Niebanalni byli też znajomi Dygata, których opowieści również pojawiają się w dokumencie. Artystę wspominają m.in. Anna Iwaszkiewicz, Tadeusz Konwicki, Sławomir Mrożek czy Kazimierz Brandys. Role nieżyjących już przyjaciół Dygata odtworzyli aktorzy teatralni. Całość przeplatają materiały archiwalne.

 

Film wyreżyserował Andrzej Dudziński, mąż Magdy Dygat, odpowiedzialnej za scenariusz. W 2001 roku wydała ona książkę „Rozstania” zawierającą wspomnienia o jej rodzicach oraz trudnych relacjach, jakie ją z nimi łączyły. Dokument z jednej strony stanowi pewnego rodzaju rozszerzenie obrazu ukazanego w książce, a z drugiej –  rzuca nowe światło na postać Stanisława Dygata. To pełna nostalgii opowieść o niezwykłym artyście, który, jak mówi Magda Dygat, był przede wszystkim pisarzem i tak powinien być zapamiętany.

 

 

„Mój ojciec Staś”
Reż. Andrzej Dudziński
Rok produkcji: 2015
Studio Filmowe Kalejdoskop we współpracy z TVP i Narodowym Instytutem Audiowizualnym