Centrum Kapuścińskiego

Znany był jako mąż tej Kaliny Jędrusik. Z powodu swojej skłonności do intryg ochrzczony został przez Tadeusza Konwickiego mianem potwora z Mokotowa. Postać jedyna w swoim rodzaju o pokaźnym dorobku literackim. Dziś, choć trochę zapomniany, jest niewątpliwie jedną z bardziej intrygujących postaci życia artystycznego Warszawy lat powojennych.

 

 

Twórczość i nietuzinkowy styl Stanisława Dygata można było kochać lub nienawidzić. Podejmował polemikę z polskim mitem romantyzmu, a jego dzieła są zaliczane nurtu prześmiewczo-rozrachunkowego. Sukces przyniosła mu debiutancka powieść „Jezioro Bodeńskie”, na podstawie której powstał scenariusz do filmu o tym samym tytule. Późniejsze powieści Dygata nie cieszyły się tak dużą popularnością. Swój specyficzny humor wykorzystywał jednak w felietonach, publikowanych między innymi na łamach Przeglądu Kulturalnego w cyklu „Rozmyślania przy goleniu”.

 

Dokument „Mój ojciec Staś“ to film bardzo osobisty, ukazujący widzowi intymną część życia Dygatów. Narrację prowadzi córka artysty z pierwszego małżeństwa z Władysławą Nawrocką, Magda Dygat-Dudzińska, która po latach podjęła próbę zrozumienia ojca. Stanisław, a raczej Staś, bo nawet w złości nikt nie używał pełnego imienia artysty, był osobą ekscentryczną, pełną wewnętrznych sprzeczności i to w filmie widać doskonale. Córka pisarza opowiada o jego „domowej” stronie natury, m.in. licznych romansach czy nietypowych zwyczajach. Niebanalni byli też znajomi Dygata, których opowieści również pojawiają się w dokumencie. Artystę wspominają m.in. Anna Iwaszkiewicz, Tadeusz Konwicki, Sławomir Mrożek czy Kazimierz Brandys. Role nieżyjących już przyjaciół Dygata odtworzyli aktorzy teatralni. Całość przeplatają materiały archiwalne.

 

Film wyreżyserował Andrzej Dudziński, mąż Magdy Dygat, odpowiedzialnej za scenariusz. W 2001 roku wydała ona książkę „Rozstania” zawierającą wspomnienia o jej rodzicach oraz trudnych relacjach, jakie ją z nimi łączyły. Dokument z jednej strony stanowi pewnego rodzaju rozszerzenie obrazu ukazanego w książce, a z drugiej –  rzuca nowe światło na postać Stanisława Dygata. To pełna nostalgii opowieść o niezwykłym artyście, który, jak mówi Magda Dygat, był przede wszystkim pisarzem i tak powinien być zapamiętany.

 

Joanna Paciorek

 

„Mój ojciec Staś”
Reż. Andrzej Dudziński
Rok produkcji: 2015
Studio Filmowe Kalejdoskop we współpracy z TVP i Narodowym Instytutem Audiowizualnym

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Potrząsanie akwarium

Potrząsanie akwarium

"Zawsze wiedział, że interesuje go tylko dokument" - sylwetka Marcela...
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website