Reżyser „Deep Love” robi film o Beksińskim

Jan P. Matuszyński, reżyser i scenarzysta nagradzany za dokument „Deep Love”, rozpocznie wkrótce zdjęcia do filmu „Ostatnia Rodzina”, poświęconego życiu i pamięci Zdzisława Beksińskiego. Będzie to jego pełnometrażowy debiut fabularny.

Zdzisław Beksiński uznawany jest za jednego z najciekawszych twórców polskiej sztuki, zaś jego syn Tomasz był dziennikarzem muzycznym i tłumaczem. Obaj odeszli w dramatycznych okolicznościach – Tomasz popełnił samobójstwo w Wigilię 1999 roku, a sześć lat później jego ojciec został zamordowany we własnym mieszkaniu. Akcja filmu „Ostatnia Rodzina” będzie się rozgrywać na przestrzeni 28 lat. Fabuła skupi się na warszawskim okresie życia artysty, oraz jego relacjach z synem.

Zdzisław BeksińskiPoza malarstwem Zdzisław Beksiński zajmował się fotografią, rzeźbą i rysunkiem. Powyższy autoportret powstał w latach 1956-57 (fot.: commons.wikimedia.org)

Scenariusz napisał Robert Bolesto, którego tekst zakwalifikował się do finału konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (edycja 2010). Autorem zdjęć będzie Kacper Fertacz, laureat Złotej Żaby Camerimage i nagrody za najlepsze zdjęcia festiwalu w Gdyni za „Hardkor Disko”, zaś scenografią zajmie się Jagna Janicka, laureatka festiwalu w Gdyni za „W ciemności”. Opiekunem artystycznym jest Leszek Dawid.

Według nieoficjalnych informacji, które pojawiły się na profilu Facebook Zmagania o Beksińskiego oraz stronie portalfilmowy.pl, w rolę Zdzisława Beksińskiego wcieli się Andrzej Seweryn, Tomasza zagra Dawid Ogrodnik, a w filmie pojawią się też Andrzej Chyra i Aleksandra Konieczna.

Poprzedni film Jana P. Matuszyńskiego, „Deep Love”, to historia mężczyzny, który po udarze chce wrócić do swojej największej pasji – nurkowania. Dokument nagrodzono na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie i Mińsku oraz festiwalach w Koszalinie i Chicago. Matuszyński ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorem takich filmów jak: „Afterparty”, „Wiem kto to zrobił”, „Myjnia”, „15 lat milczenia” i „Razem”. W ramach programu 30 minut Studia Munka zrealizował fabularny „Offline” (film otrzymał nominację w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych). Premiera „Ostatniej Rodziny” jest planowana na 2016 rok.

Milena Ryćkowska
(źródło: materiały prasowe)

Do tej pory powstało kilka filmów dokumentalnych poświęconych artyście:
„Rozmowa Mistrza ze Śmiercią”, „Fotoplastykon”, „Rozmowa z malarzem. Beksiński”, „Trójgłos o Beksińskim”, „Dziennik zapowiedzianej śmierci”, film stworzony z archiwalnych nagrań artysty „Z wnętrza” oraz subiektywny portret artysty i filmowa impresja dotycząca jego twórczości w reżyserii Bogdana Dziworskiego „Sen” i „Hommage à Beksinski”.