Ślad po Kapuścińskim – w Izabelinie

 

W sobotę, 25 października, odbędzie się uroczyste otwarcie skweru im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz odsłonięcie głazu upamiętniającego jego pobyt w Sierakowie i Izabelinie.

Wybór miejsca pamięci nie jest przypadkowy. Ryszard Kapuściński urodził się w Pińsku, ale kiedy wybuchła wojna, jego rodzina musiała uciekać w głąb Polski. W ten sposób znaleźli się w Sierakowie, a następnie w pobliskim Izabelinie, w którym spędzili okupację.

 

Po latach Ryszard Kapuściński wracał do Izabelina, w którym mieszkają jego przyjaciele. Był gościem Izabelińskich Spotkań z Książką, spacerował po Puszczy Kampinoskiej oraz pracował nad ostatnimi rozdziałami „Podróży z Herodotem”. O ciszy i spokoju tej podwarszawskiej miejscowości pisał w „Lapidariach”. I właśnie stamtąd zaczerpnięto słowa umieszczone na głazie, który zostanie odsłonięty w sobotę.

 

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.00 w izabelińskim Centrum Kultury. Poza oficjalnym otwarciem skweru w programie m.in.:

  • ·„Czy to jest zawód dla cyników? – wiadomości z mediów”
  • ·„Cesarz” – monodram oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego w wykonaniu Jolanty Olszewskiej – aktorki Teatru Dramatycznego
  • ·pokazy filmów dokumentalnych poświęconych Ryszardowi Kapuścińskiemu
  • ·prezentacja wznowienia książki „Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści” pod red. Stanisława Zawiślińskiego
  • ·pokaz filmu „Zawód reporter” w reż. M. Antonioniego z prelekcją Konrada J. Zarębskiego
  • ·wystawa książek Ryszarda Kapuścińskiego oraz zdjęć z jego pobytu na terenie gminy Izabelin.

 

Gościem specjalnym uroczystości będzie Pani Alicja Kapuścińska. Na uroczystość zapraszają organizatorzy: Wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski, Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Centrum Kultury

ul. Matejki 21, Izabelin

25.10.2014, godz. 16.00