ST- UDAŁO SIĘ!


Jak wspominasz swoje studia? Jakie autorytety miałeś na początku swojej drogi zawodowej? Co zmienić w swoim podejściu, aby osiągnąć sukces? Na te i osiemdziesiąt innych pytań dotyczących studiowania i początków kariery, można znaleźć odpowiedzi na wystawie plakatów-wywiadów przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych.


Zorganizowany 20 listopada 2019 r. wernisaż wystawy „St-uda się” uroczyście rozpoczął osiemnastodniowy okres, kiedy na parterze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego będzie można inspirować się rozmowami z siedemnastoma znanymi przedstawicielami świata nauki, kultury i mediów, które dotyczą ich doświadczeń związanych z edukacją. Każdy wywiad składa się z około pięciu pytań i, tak jak podkreśliła autorka ich wizualnej oprawy, Dorota Tyszko, studentka grafiki z warszawskiej ASP, opatrzone są obrazkami, dzięki którym poszczególne kwestie lepiej utrwalą się w pamięci odbiorcy.


Program wernisażu zakładał trzy bloki. Pierwszym z nich było uroczyste otwarcie wystawy przez jej twórców, następnie był czas, aby oglądając plakaty, móc podzielić się własnymi przemyśleniami i opiniami, a na koniec udaliśmy się na Wydział Neofilologii by uczestniczyć w panelu dyskusyjnym z redaktorką naczelną wydawnictwa Dowody na Istnienie, Julianną Jonek-Springer.

Wystawa „St- uda się” w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

fot. Weronika Waldon


Kim będę, kiedy mi się uda i kim teraz jestem?


Wernisaż otworzyło przemówienie dra Tomasza Strączka, kustosza Galerii UW, który podkreślił rolę uniwersytetu w kształtowaniu poglądów studentów odnośnie ich przyszłej drogi zawodowej. Przytoczył pytania, które na pewno pojawiły się w głowie każdego studenta: „czy mi się uda?”, „kim będę kiedy mi się uda?”, „kim teraz jestem?”, „co zrobić, aby być takim, jakim być chcę?”. Wystawa ma za zadanie pokazać studentom, zarówno pierwszorocznym jak i tym, których nauka akademicka na danym etapie dobiega końca, że osoby, które postrzegamy jako te, które osiągnęły sukces, też na początku mieli wątpliwości.  Oni także mieli życiowe dylematy, jednak dzięki uporowi i ciężkiej pracy, teraz doradzają innym, jak kierować swoim życiem, aby być spełnionym zawodowo.

Od lewej: Maria Stefaniak, Julia Kudelska, Bartłomiej Wojnowski, Dorota Tyszko, Julia Niemiec- pomysłodawcy i organizatorzy wystawy, dr Tomasz Strączek, prof. Szewach Weiss.

fot. Weronika Waldon


Następnie profesor Szewach Weiss poprzez słowa „wy jesteście nam bardziej potrzebni niż my wam”, podkreślił, że rola studentów jest znacznie większa niż tylko bycie obecnym na wykładach i udział w ćwiczeniach. Stwierdził, że obecnie studenci mają ogromną wiedzę i każdy dialog z nimi jest wyzwaniem, które powoduje, że ma wrażenie, iż po każdej rozmowie czuje się mądrzejszy niż wcześniej. Obserwacje, jakie profesor Weiss wysnuł po spotkaniach z młodzieżą, doprowadziły go do stwierdzenia, że „dzisiejsi studenci mają w sobie ciekawość i moc indywidualisty, którzy szukają czegoś nowego, tworzą nowe ścieżki”, a to jest kluczem do sukcesu.

prof. Szewach Weiss

fot. Weronika Waldon


Niepewność jest okej


Podczas panelu dyskusyjnego Julia Niemiec, wicenaczelna Nowego Folderu, i Maria Stefaniak rozmawiały z Julianną Jonek-Springer, redaktorką naczelną wydawnictwa Dowody na Istnienie. Rozmowa dotyczyła drogi zawodowej najmłodszej redaktorki naczelnej w Polsce i tego, czy nie będąc zdecydowaną co do przebiegu swojej kariery, można osiągnąć sukces. Na swoim przykładzie pani Julianna pokazała, zaznaczając specyfikę studiów humanistycznych, że w porządku jest, by nie wiedzieć na tym etapie, kim dokładnie chce się być w przyszłości oraz warto dać sobie czas, by uzyskać odpowiedź na to pytanie, a nie poddawać się przy pierwszych możliwych chwilach zwątpienia. Sama, będąc nie do końca usatysfakcjonowana początkiem studiów dziennikarskich, zdecydowała się uzupełnić je polonistyką. Jak po latach stwierdza, „warto było być te 4 lata na dziennikarstwie, by uczestniczyć w warsztatach z reportażu, ponieważ wtedy zdecydowałam, że to jest to, co chcę robić”.

Od lewej: Julia Niemiec, Maria Stefaniak oraz Julianna Jonek-Springer, redaktorka naczelna wydawnictwa Dowody na Istnienie.

fot. Weronika Waldon


Takie wystawy są potrzebne


Wystawa plakatów-wywiadów przypadła do gustu uczestnikom wernisażu. – Bardzo cieszę się, że dzięki tym wywiadom mam okazję przekonać się, że osoby, które znam z telewizji i podziwiam, też były w tej samej sytuacji niepewności, co ja. Czasem wydaje mi się, że ludzie sukcesu już w dniu narodzin mieli zaplanowaną całą ścieżkę zawodową, a każda moja wątpliwość jest tylko kolejnym dowodem, że jestem skazana na porażkę. Dlatego takie wystawy są potrzebne – stwierdza Karolina, studentka pierwszego roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. – Uważam, że BUW to idealne miejsce na tego rodzaju wystawę. To przecież podczas nauki w głównej mierze rodzą się we mnie pytania, czy to wszystko ma sens, dlatego w przerwie fajnie będzie przyjść tutaj i dać podnieść się na duchu – zaznacza Karol, student kulturoznawstwa.

W przerwie między inauguracją wernisażu, a panelem dyskusyjnym, wystawę uczczono słodkim poczęstunkiem.

fot. Weronika Waldon


Wystawę „St-uda się” można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie od 20 listopada do 7 grudnia. Po tym czasie wywiady będzie można czytać i oglądać w wersji online na facebookowej stronie „St- uda się”.

1 komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.