Centrum Kapuścińskiego

Będąc w zagranicznych nadmorskich kurortach,, zawsze zastanawiam się skąd na tamtejsze stragany napływają setki podrobionych okularów, zegarków, głośników i dziesiątek innych produktów z logo znanych marek, sprzedawanych za 5% ich oryginalnej ceny. Jak działa rynek podróbek? Jak przechodzą one kontrole celne? Jak duże pieniądze przechodzą rocznie przez tę szarą strefę? Na te pytania starał się znaleźć odpowiedź Pete Cannon w filmie Podrabiane Towary.

 

 

Dokument ten pochodzi z serii National Geographic Przestępczość Sp. z. o. o., w której twórcy z Nat Geo w postanowili przyjrzeć się najbardziej dochodowym dziedzinom przestępczości zorganizowanej, w tym m.in. handlowi organami i narkotykami, czy praniu pieniędzy. W każdym z filmów starali się przedstawić te tematy z dwóch stron: przestępców dopuszczających się procederu i służb, które próbują ich powstrzymać. W Podrabianych Towarach mamy więc okazję poznać historie i metody działania producentów, pośredników i sprzedawców podróbek torebek najlepszych projektantów, butów z najwyższych sklepowych półek, zegarków wartych oryginalnie kilkadziesiąt tysięcy dolarów czy kart bankowych, za pomocą których przestępcy kradną pieniądze, używając danych skradzionych przez hakerów. Z drugiej strony uchwycona została praca amerykańskich policjantów z urzędów celnych i dochodzeniówek.
Nie sposób nie pochwalić sukcesu twórców w doborze i sportretowaniu bohaterów dokumentu. Z całą pewnością nie było łatwo namówić na wywiady i pokazanie przed kamerą tajników swojej „pracy” ludzi, dla których ukrywanie się przed rozgłosem jest jednym z głównych elementów życia. Poraża szczerość, z jaką wypowiadają się przestępcy, choć momentami ich wypowiedzi każą się zastanawiać, czy sami wierzą w to, co mówią. Opowiadają o swoim zajęciu jak o normalnej, legalnej pracy, dwa zdania później dodając, ile razy byli aresztowani i jakie kary grożą im za ten sposób zarabiania pieniędzy. Może jednak, jak powiedział jeden z czarnorynkowych sprzedawców, lepsze to niż handel narkotykami?
Z drugiej strony, duża część filmu Cannona skupia się na pracy celników na lotnisku JFK, którzy starają się już na lotnisku przechwycić towar wart setki tysięcy dolarów. Przy okazji zaznajamiają widza z coraz bardziej wymyślnymi sposobami dostawców z Chin, Afryki i Europy na dostarczenie podrabianych towarów na amerykański rynek.
Muszę jednak przyczepić się do polskiego tłumaczenia dokumentu (co jednak jest cząstką większego problemu związanego z tą dziedziną rynku filmowego). Jestem (w ostateczności) w stanie zrozumieć cenzurowanie filmów fabularnych, które, pomimo oznaczeń wiekowych, mogą oglądać dzieci. Dokumenty powinny jednak oddawać rzeczywistość taką, jaka jest. Cenzurowanie nowojorskiego handlarza podróbkami, który co jakiś czas rzuci słowem na „f” nie pozwala więc polskiemu widzowi w pełni go poznać. Tym bardziej że „pod” głosem lektora wyraźnie słyszymy, że w oryginalnej, angielskiej wersji językowej jego wypowiedzi nie zostały „wypikane”.
Podrabiane Towary, jak i pozostałe dokumenty z serii Przestępczość Sp. z o. o., są z całą pewnością godne polecenia. Nieczęsto mamy okazję poznać przestępczość zorganizowaną zza kulis, a jak wszystko, co zakazane, niewątpliwie jest to temat ciekawy. I z całą pewnością lepiej poznać go poprzez obejrzenie serii dokumentów niż w praktyce.

 
Jakub Banan Banasik

 

Podrabiane Towary
reż. Pete Cannon
Rok produkcji: 2014

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Który to świat?

Który to świat?

Druga część opowieści o Malezji. Pisze i fotografuje Weronika Rzeżutka...
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website