/

Sztuka robienia sushi niczym koncert – fenomen Jiro Ono

,,Jiro śni o sushi” to dokument amerykańskiego reżysera Davida Gelba, traktujący o 85-letnim tokijskim mistrzu sushi, którego niepozorna, mała restauracja została nagrodzona trzema gwiazdkami Michelin. Jaki jest sekret Jiro oraz kto w głównej mierze zapracował na ten kulinarny sukces? Zapraszamy do przeczytania pierwszej recenzji w lutym, czyli w miesiącu, w którym przyglądamy się dokumentom dotyczącym kulinariów!

2011 rok, Tokio. Jiro Ono to 85-latek, który niemal całe życie zajmuje się udoskonalaniem sztuki przyrządzania sushi. Jest w tym fachu absolutnym mistrzem, o czym świadczy fakt, że do jego restauracji trzeba robić rezerwację kilka miesięcy wcześniej oraz oczywiście, należy sowicie za to zapłacić. W jego restauracji jest tylko dziesięć miejsc, a koszt wizyty to równowartość około trzystu dolarów. Szkolenie się w praktyce przygotowywania sushi zaczął jako nastolatek, zaraz po II wojnie światowej. Obecnie zajmuje się szkoleniem nie tylko swoich synów, którzy przejmą po nim restaurację, ale także innych adeptów, którzy chcą uczyć się fachu od najlepszego. Jednak niezależnie od relacji wiążących go z uczniami –  Jiro jest bardzo surowym i wymagającym nauczycielem. Na każdym kroku podkreśla, że na finał, który ma miejsce podczas serwowania sushi, ma wpływ bardzo wiele osób i czynników. A ich cechą wspólną jest to, że nie interesuje ich nic poza najwyższej klasy jakością.

 

 

Kadr z filmu ,,Jiro śni o sushi”. Źródło: IMDb

Dokument pokazuje, jak wygląda funkcjonowanie restauracji serwującej sushi. Widz jedzie z Jiro na targ rybny, do dostawcy ryżu, a w końcu wchodzimy do kuchni, gdzie w detalach pokazane jest, z jak chirurgiczną dokładnością i precyzją przebiega przygotowywanie sushi. W filmie wielokrotnie podkreślane jest, że przygotowywanie sushi jest niczym koncert, a samo jego spożywanie jest tak przyjemne, jak słuchanie najpiękniejszej melodii. Mamy do czynienia jedynie z muzyką filmową skomponowaną przez Philipa Glassa, która poniekąd wzmacnia poczucie, że to, co widzimy na ekranie, to najwyższej klasy sztuka.

Jest to zdecydowanie film o perfekcjonizmie. Perfekcjonizm ten przekłada się nie tylko na sukces zawodowy, ale także na rodzinne relacje, które są dalekie od przyjętego na Zachodzie ideału relacji ojca z dziećmi. Jiro wielokrotnie podkreśla, że dla swoich synów jest znacznie surowszy niż dla innych uczniów i w pewnym momencie widz zaczyna czuć współczucie, zwłaszcza względem starszego syna, który jest spadkobiercą dorobku Jiro. Jednak kluczowy jest finał dokumentu – Jiro wtedy przyznaje, że ukoronowanie jego sukcesu, czyli przyznanie trzech gwiazdek Michelin, powinno być tożsame nie z jego sukcesem, ale z sukcesem jego syna, który w tym czasie przygotowywał sushi.

 

 

Kadr z filmu ,,Jiro śni o sushi”. Źródło: IMDb

Dokument pokazuje, że efekt całkowitego poświęcenia się profesji prowadzi nie tylko do uznania w branży, ale także rozpadu więzi rodzinnych. Człowiek, który z jednej strony tak zwraca uwagę na emocje i wrażenia innych ludzi, czasem zdaje się zapominać o własnych uczuciach. Jednak Jiro prawdopodobnie ma tego świadomość, a mimo to stawia pasję, jakość i miłość do sushi na pierwszym miejscu.

Rozpoczynając seans, obawiałam się, że będę mieć do czynienia z japońską wersją ,,Kuchennych rewolucji”, gdzie będzie pot, krew, łzy, wybuchowy sushi master i klasyczny motyw sukcesu wiodącego po trupach do celu. ,,Jiro śni o sushi” jest absolutnym przeciwieństwem tego wyobrażenia. Jest to dokument zrealizowany z klasą i z szacunkiem ukazuje obraz dorobku Jiro Ono.

 

,,Jiro śni o sushi” / ,,Jiro dreams of sushi”
Reżyseria: David Gelb
Produkcja: USA, 2011
Dystrybucja: Millennium Docs Against Gravity
Czas trwania: 83 min

 

David Gelb jest amerykańskim reżyserem filmowym i współzałożycielem firmy produkcyjnej Supper Club. W 2015 roku wyreżyserował ,,Efekt Łazarza”. Jest także twórcą  ,,Chef’s  Table”, za który dostał nagrodę International Documentary Association (2015 rok). Dokument ,,Jiro śni o sushi” został wyróżniony na MFF Tribecca w 2011.

 

Tematem miesiąca działu Folder z Dokumentami jest jedzenie.

 

Obrazek wyrózniający: IMDb

Twój adres email nie zostanie opublikowany.