Centrum Kapuścińskiego

Te słowa wyśpiewują dziewczynki mieszkające w Bangladeszu, prosząc, aby nie zostały wydane za mąż za wcześnie. Reporterka Nel Hedayati reżyser dokumentów Maniderpal Sahota wysłuchali ich głosów i opowiedzieli ich historie w filmie dokumentalnym „Prawda o małych żonach”.

 

Źródło: YouTube

 

Nel Hedayat, Brytyjka afgańskiego pochodzenia, pośrednio doświadczyła tej tradycji – jej ciocia i babcia zostały wydane za mąż jako dzieci. Oba związki były szczęśliwe. Jednak, jako kobieta wychowana w zupełnie innej kulturze, postanowiła przekonać się, jak wygląda rzeczywistość bardzo młodych żon. W czasie kręcenia filmu zaledwie 23-letnia reporterka, staje się niejako przewodnikiem po miejscach w Indiach i Bangladeszu, gdzie występuje największy odsetek małżeństw nieletnich.

 

Razem z nią uczestniczymy w ceremonii zaślubin kilkunastoletnich dzieci, poznajemy zarówno dziewczynki, które zostały wydane za mąż w wieku kilkunastu (a nawet kilku!) lat, chłopców, którzy w podobnym wieku stali się mężami, pary, które doświadczyły tej tradycji na własnej skórze przed laty, jak i członków rodzin, które podjęły te decyzje. Słuchamy argumentów obu stron. Dowiadujemy się o tragicznych warunkach ekonomicznych, które często zmuszają rodziny do oddania córki dorosłemu mężczyźnie, który będzie w stanie ją utrzymać, jak i jeszcze tragiczniejszych skutkach małżeństw zawieranych w tak młodym wieku. Analizujemy problem przez pryzmat osobistych historii, które szokują (jak historia Lokhmona, na rękach którego zmarła w połogu jego 14-letnia siostra), ale czasem również dają nadzieję (w przypadku Mouni, która sprzeciwiła się chcącym wydać ją za mąż w wieku 13 lat rodzicom i zaczęła pracować, aby móc utrzymać siebie i ich).

 

Nie na wszystkie pytania, które nas nurtują znajdziemy odpowiedzi. Co robią władze, żeby zapobiec tej sytuacji? Gdzie są organizacje broniące praw człowieka? Jak to możliwe, że do tego typu małżeństw dochodzi również w państwach europejskich i Stanach Zjednoczonych? Jednak „Prawda o małych żonach” w zaledwie 50 minutach zwraca uwagę na bardzo poważny, globalny problem społeczny, w którym widza dotykają nie tylko liczby i opowiedziane historie, ale również – a może przede wszystkim – obezwładniająca bezsilność i niema akceptacja swojej sytuacji, które cechują większość dziewcząt.

 

Choć dokument został nakręcony w 2011 roku, wciąż szokuje. Co gorsza, mimo upływu lat, statystyki są nadal alarmujące. Według najnowszych danych UNICEF, które na bieżąco można śledzić na stronie  www.girlsnotbrides.org (Girls Not Brides to ogólnoświatowy ruch na rzecz walki z małżeństwami nieletnich – przyp. red.) w Bangladeszu 59% dziewcząt poniżej 18. roku życia zostaje wydanych za mąż, w Indiach liczba ta sięga 29%. To tylko dwa kraje spośród kilkudziesięciu, w których występuje ten problem. Liczby i mapy mówią same za siebie. I niestety nie jest to optymistyczny głos.

 

Magda Gontarek

 

„Prawda o małych żonach” (oryg. „The Truth about childe brides”)
reż. Maniderpal Sahota
Rok produkcji: 2011
Produkcja: BBC

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

„Duży Format zmonopolizował reportaż” – rozmowa z Pawłem Cywińskim
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...

1 comment

  1. Katemeika says:

    Mar 28, 2017

    Odpowiedz

    Najbardziej przerażające jest to że nikt nigdy nie poniósł kary. Była śmierć, było mataczenie, było łamanie życia wielu osobom w celu wplątania ich w to morderstwo. Szczęśliwie ocalały akta sprawy. I co? I nic. III RP sobie z tą zbrodnią nie poradziła. Nie była w stanie czy nie chciała? Na to pytanie książka nie daje odpowiedzi.
    Ojciec Grzegorza – Leopold Przemyk wnosi skargę do Europejskiego Trybunału Spraw Człowieka a Trybunał orzeka, że Polska jest winna i zasądza odszkodowanie dla ojca. Może to jest odpowiedź?

Name required

Website