Centrum Kapuścińskiego

Tajlandia przez wieki była państwem feudalnym. Pomimo demokratyzacji w pierwszej połowie XX w., Tajowie w dalszym ciągu żyją w podzielonym społeczeństwie.

 


Ten kraj jest znany i odbierany przede wszystkim jako turystyczny raj. Ale to tylko urocza, kusząca fasada, za którą kryje się mniej piękna rzeczywistość: dla mieszkańców Tajlandii życie codzienne nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Urszula Jabłońska w „Człowieku w przystępnej cenie” dociera do problemów na co dzień trapiących Tajów. Skupia się głównie na mieszkańcach wsi, z pokolenia na pokolenie coraz bardziej się zadłużających. Opisuje między innymi dziewcząt ze wsi, które by utrzymać rodziców i rodzeństwo musiały zatrudnić się jako tancerki lub prostytutki w wielkomiejskich barach go-go. Przybliża również sytuację tzw. ladyboys (transwestytów), teoretycznie akceptowanych przez mieszkańców Tajlandii, ale realnie wciąż szykanowanych, kiedy chcą obrać inną drogę życiową niż tę narzuconą im przez społeczeństwo. Porusza też temat skorumpowanych polityków i nieuczciwych mnichów, których większość Tajów po prostu boi się piętnować w obawie przed konsekwencjami.
Przerażająca może się wydawać lekkość, z jaką niektórzy bohaterowie książki wypowiadają się na temat prostytucji i handlu ludźmi. Choć prostytucja jest formalnie zakazana, seks-biznes wciąż jest magnesem dla szukających wrażeń turystów. Z płatnej miłości korzystają również miejscowi mężczyźni. Jednak te zjawiska piętnowane w krajach zachodnich dla wielu Tajek są jedynym sposobem na zdobycie zarobków pozwalających jednocześnie na godne życie w mieście i utrzymanie swoich rodzin na wsi. Z rozmów z prostytutkami wyłania się obraz kobiet marzących o szczęściu, a tym jest ucieczka od wiejskiego życia i spotkanie bogatego Europejczyka. Z drugiej strony bohaterki są przywiązane do swoich rodzin i zgodnie z tradycją starają się odpłacić im za ich wychowanie. Choć prostytucja jest formalnie zakazana przez państwo, seks-biznes w dalszym ciągu jest używany jako magnes na szukających wrażeń turystów. Z usług prostytutek korzystają również miejscowi. W tym wszystkim ginie jednak człowieczeństwo głównych bohaterek.
Sposób prowadzenia narracji w „Człowieku w przystępnej cenie”, pomimo mrocznej i przygnębiającej tematyki, jest po prostu magiczny. Mimo mrocznej i przygnębiającej tematyki, autorka pozwala zanurzyć się w krajobraz Tajlandii nie tylko wyobrażeniami obrazów, ale również zapachów, smaków i dźwięków. Zatrważające historie o bestialskim handlu ludźmi i wojsku niszczącym jakiekolwiek demokratyczne dążenia części społeczeństwa, przeplatane są opowieściami o tętniących życiem ulicach slumsów Bangkoku, czy wiejskich szamanach opętanych przez duchy przynoszące pomyślność. Historiach co prawda w dalszym ciągu dość ponurych, ale opowiadających o znalezieniu odrobiny szczęścia w życiu.
Nie da się oceniać życia i sposobu myślenia Tajów europejskimi miarami. Tajlandia opisana przez Urszulę Jabłońską może nas jednak nauczyć, że problemy doświadczane przez nas na co dzień wcale nie są tak wielkie, jak może nam się wydawać. Cywilizacja zachodnia rości sobie prawo do ingerowania w sprawy reszty świata, ale również chce nieść pomoc potrzebującym państwom i naprawiać ich błędy. Pomocy tej nie będzie jednak w stanie udzielić, dopóki nie pozna punktu widzenia i prawdziwych potrzeb tych, którym chce pomagać.

Jakub Banasik

„Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”
Autorka: Urszula Jabłońska
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

Paweł Cywiński: Biedak ubrany w ideały

„Duży Format zmonopolizował reportaż” – rozmowa z Pawłem Cywińskim
Chemik schodzi na złą drogę

Chemik schodzi na złą drogę

O Kacprze Choromańskim, który zawodowo analizuje krwawe ślady, pisze Anna...
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website