Top 5: Biografie

Są ludzie, którzy nas inspirują. Są ludzie, których osiągnięcia sprawiają, że chcielibyśmy poznać ich lepiej, dowiedzieć się czegoś więcej o ich życiu. Najlepiej to zrobić, sięgając po biografię danej osoby. Oto biografie pięciu osób, których historie, naszym zdaniem, powinien poznać każdy.

 

1. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” – Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

 

 

Jerzy Kukuczka, pierwszy Polak i drugi człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, zasłużył na mistrzowską biografię i ta taka jest. Momentami wzruszająca, innym razem zabawna, napisana z humorem i empatią, sprawiła, że nie mogłam się od niej oderwać. Czytanie przerywałam jedynie po to, by przyjrzeć się przepięknym fotografiom, stanowiącym idealne uzupełnienie tekstu. Opisy wypraw Kukuczki, wzbogacone fragmentami jego pamiętników i wspomnień pozostałych ich uczestników, w fascynujący sposób ukazują piękno gór oraz determinację alpinistów, którzy są w stanie zaryzykować własne zdrowie, a nawet życie, by zdobyć wymarzony szczyt.

 

2. „Marlene” – Angelika Kuźniak

 

 

Naprawdę nazywała się Marie Magdalene. Z połączenia tych imion stworzyła nowe – Marlene. Przez wielu Niemców uważana była za zdrajczynię tylko dlatego, że miała odwagę sprzeciwić się polityce Hitlera. Książka Angeliki Kuźniak nie jest typową biografią – jest opowieścią reporterską o Marlenie Dietrich, do napisania której „kluczem okazała się pożółkła karta z notesu z kilkoma polskimi nazwiskami”. Tło dla artystki ubranej w płaszcz z łabędziego puchu stanowi opis powojennej Europy. Co łączyło Marlene Dietrich ze Zbigniewem Cybulskim? Dlaczego nie przyznawała się do tego, że ma siostrę? Dlaczego uwielbiała śpiewać w Polsce? Koniecznie przeczytajcie!

 

3. „Zestrzelić Hartmanna!” – Trevor J. Constable, Raymond F. Toliver

 

 

Bardzo ciekawie napisana biografia Ericha Hartmanna, najskuteczniejszego asa myśliwskiego w historii lotnictwa. Wprost nie mogłam się od niej oderwać. Jest w niej wszystko, czego oczekiwałam – opisy życia prywatnego pilota, jego przeżyć frontowych, walk w powietrzu, pobytu w niewoli u Sowietów oraz późniejszych lat życia. Dodatkowe informacje o innych niemieckich i rosyjskich pilotach biorących udział w II wojnie światowej sprawiają, że książka jest pełniejsza i ciekawsza. Wielkim plusem są znajdujące się w niej fotografie. Dla każdego, kto interesuje się historią lub lotnictwem, jest to pozycja obowiązkowa.

 

4. „Max Factor. Człowiek, który dał kobiecie nową twarz” – Fred E. Basten

 

 

Firmę Max Factor zna cały świat. Jednak mało kto wie, że założył ją Polak – Maksymilian Faktorowicz. To on dyktował trendy wśród amerykańskich gwiazd. Z jego usług korzystały największe sławy filmowe, takie jak: Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Ingrid Bergman, Rita Hayworth czy Rudolf Valentino. Biografia Faktorowicza to książka bardzo interesująca i przyjemna do czytania, choć – jak się okazuje – życie Polaka wcale nie było usłane różami. To nie tylko opis drogi, jaką przebył, aby stać się człowiekiem ustalającym kanon piękna, ale także obraz dopiero raczkującego Hollywood. Obowiązkowa lektura nie tylko dla pasjonatów mody, ale dla wszystkich, którzy chcą uwierzyć w to, że nawet człowiek znikąd może spełnić swoje marzenia i osiągnąć gigantyczny sukces.

 

5. „Bukowski: stworzony do tego” – John Dullaghan

 

 

Wszyscy zgadzają się, że Charles Bukowski to postać niezwykła. Najbardziej uderzające jest to, że każda książka prozaika zawiera bardzo czytelne analogie do jego własnego życia. Jak mówił, nigdy nie działał wbrew swoim zasadom. Całe życie spędził w barach Ameryki – można go uznać nawet za reportera barowego. Przez naturalistyczne opisy jego teksty są dla przeciętnego człowieka jak niewyobrażalne baśnie okryte brudem i skandalem. Dokument „Bukowski: stworzony do tego” utrzymano w tradycyjnej konwencji biograficznej – brak tu nowatorskiej formy czy eksperymentalnych ujęć. Jest to film, który przybliża życiorys wspaniałego pisarza.

 

Magdalena Bojanowska, Karolina Chojnacka i Mateusz Szopka

 

Czytaj także inne teksty cyklu:

Top 5: Filmy o śledztwach dziennikarskich

Top 5: Książki o tematyce wojennej

Top 5: Reportaże o Rosji

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany.