Top 5: Reportaże o kobietach

 

Maria Skłodowska-Curie to jedyna kobieta dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Nobla. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza z polskich himalaistów stanęła na szczycie Mount Everestu. W 2015 roku literacka Nagroda Nobla po raz pierwszy trafiła do rąk reportera – Swietłany Aleksijewicz. Coraz więcej kobiet osiąga międzynarodowe sukcesy, udowadniając, że wcale nie są „słabszą płcią”. Nic więc dziwnego, że kobiety są również bohaterkami wielu reportaży. Przedstawiamy pięć poświęconych im książek, po które warto sięgnąć.

 

 1. „Papusza” – Angelika Kuźniak

 

 

Bronisława Wajs. Nazywano ją Papuszą, co po cygańsku znaczy lalka. Przez talent do tworzenia wierszy i pieśni, dzięki któremu zdobyła popularność, została poddana ostracyzmowi w swoim taborze. Jej losy prześledziła Angelika Kuźniak. Dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych: wierszy, listów czy oficjalnych dokumentów. Wynikiem jej rzetelnej pracy jest książka reporterska „Papusza”. Książka taka jak życie poetki – niezwykle piękna i smutna.

 

 2. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – Swietłana Aleksijewicz

 

 

To książka, która jednocześnie wciąga i odrzuca. Wielokrotnie w trakcie lektury odkładałam ją na bok, by trochę ochłonąć, otrzeć łzy. Naturalistyczne opisy nie raz mną wstrząsały, sprawiały, że robiło mi się niedobrze. Aleksjewicz przedstawia wojnę bez żadnych ozdobników, w pełni pokazując jej brutalność – i to jest jedna z zalet tej książki. Druga to fakt, że została napisana z kobiecego punktu widzenia, co czyni ją tak niesamowitą i wyjątkową na tle pozostałych książek poruszających tę tematykę wojny.

 

3. „Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie” – Jenny Nordberg

 

 

„Chłopczyce z Kabulu” to opowieść o buncie, który uczy buntowniczki szacunku do samych siebie. Te kilka kobiet i dziewcząt, które czytelnik ma okazję poznać, są impulsem do poszukania na nowo własnej tożsamości. Ich historie pozwalają nam poznać inną kulturę. Dodatkowo mamy okazje na nowo docenić własne dzieciństwo. Możemy też porównać świat europejski z afgańskim. Ta opowieść wzbudza w czytelniku bezsilność wobec niedorzeczności przebierania dziewczynki za chłopców, ale też podziw wobec zaradności kobiet, które nie mają możliwości rozwoju na równi z mężczyznami.

 

 4. „Marlene” – Angelika Kuźniak

 

 

Naprawdę nazywała się Marie Magdalene. Z połączenia tych imion stworzyła nowe – Marlene. Przez wielu Niemców uważana była za zdrajczynię tylko dlatego, że miała odwagę sprzeciwić się polityce Hitlera. Książka Angeliki Kuźniak nie jest typową biografią – jest opowieścią reporterską o Marlenie Dietrich, do napisania której „kluczem okazała się pożółkła karta z notesu z kilkoma polskimi nazwiskami”. Tło dla artystki ubranej w płaszcz z łabędziego puchu stanowi opis powojennej Europy. Co łączyło Marlene Dietrich ze Zbigniewem Cybulskim? Dlaczego nie przyznawała się do tego, że ma siostrę? Dlaczego uwielbiała śpiewać w Polsce? Koniecznie przeczytajcie!

 

 5. „Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim” – Wendy Lower

 

 

Bohaterki książki Wendy Lower należą do „moralnie straconego pokolenia” kobiet, które osiągnęły pełnoletniość w okresie między dojściem Hitlera do władzy a jego upadkiem. Z jej lektury czytelnik dowiaduje się, jaka była sytuacja kobiet w III Rzeszy i co spowodowało, że część z nich dała się omamić nazistowskim ideom i zdecydowała wyjechać na Wschód, gdzie stały się obserwatorkami oraz uczestniczkami Zagłady. Jest to niezwykle interesująca i poruszająca książka, która pozostaje w pamięci na długo – pokazuje, do czego są zdolni ludzie pozostający pod wpływem niebezpiecznych i skrajnych ideologii.

 

 

Magdalena Bojanowska, Karolina Chojnacka i Monika Tułodziecka

 

 

Czytaj także inne teksty cyklu:

Top 5: Tematyka górska

Top 5: Biografie

Top 5: Filmy o śledztwach dziennikarskich

Top 5: Książki o tematyce wojennej

Top 5: Reportaże o Rosji