Top 5: reportaże o mordercach

 

„Z zabijaniem tak już jest, że dopóki się tego nie zrobi, nigdy nie można mieć pewności, czy jest się do tego zdolnym” – napisał kiedyś Rick Yancey, autor książek science fiction. Prezentujemy subiektywne zestawienie najlepszych reportaży o mordercach, po lekturze których już nic nie będzie takie, jak było.

 

 

1. „Jeden z nas. Opowieści o Norwegii” – Åsne Seierstad

 

 

Anders Behring Breivik, norweski terrorysta, 22 lipca 2011 roku dokonał zamachu w dzielnicy rządowej w Oslo i na wyspie Utøya, zabijając tym samym 77 osób. Åsne Seierstad, pisząc książkę na ten temat, wykazała wielki profesjonalizm. Przeprowadziła wnikliwe rozmowy z wieloma osobami, dzięki czemu udało jej się dość precyzyjnie odtworzyć dzieciństwo Breivika, jego matki, niektórych z jego ofiar oraz przebieg dokonanej przez niego zbrodni. Autorka dokładnie przedstawia przygotowania Norwega do zamachu i minuta po minucie relacjonuje wydarzenia z 22 lipca. Opisuje także, niemal z precyzją zegarmistrza, nieudolną akcję norweskiej policji. Jej powolne działania pozwoliły terroryście przejechać 38 km z Oslo na wyspę i zacząć tam półtoragodzinną masakrę. Zdecydowanie książka, którą warto przeczytać, bo pokazuje, że człowiek, który podejmuje się tak okrutnej zbrodni, może żyć tuż obok, w sąsiedztwie, być jednym z nas…

Czytaj recenzję

 

2. „Nie oświadczam się” – Wiesław Łuka

 

 

W Wigilię Bożego Narodzenia 1976 roku popełniono makabryczną zbrodnię. Z zimną krwią zamordowana została kobieta w ciąży, jej mąż i trzynastoletni brat. Okazuje się, że powodem zbrodni była kradzież wędliny na weselu. Książka Wiesława Łuki to rzetelna relacja procesu, w którym sądzona była niemal cała wieś. Większość mieszkańców odmawiała składania zeznań słowami: Nie oświadczam się. To zbiór różnorodnych osobowości, portretów psychologicznych sprawców i świadków zbrodni, którzy w obawie o własne życie postanawiają złożyć przysięgę milczenia. Pozycja obowiązkowa dla miłośników literatury faktu!

Czytaj recenzję

 

3. „Wampir z Zagłębia” – Przemysław Semczuk

 

 

Sprawa, którą przez kilka lat żyła cała Polska. Najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Czternaście zamordowanych kobiet. I w końcu wyrok: kara śmierci dla sprawcy. Jednak zaraz po powieszeniu Zbigniewa Marchwickiego, domniemanego Wampira z Zagłębia, pojawiły się głosy, że skazany został nie ten człowiek. Czy Marchwicki był bezlitosnym mordercą kobiet czy ofiarą wymiaru (nie)sprawiedliwości? Koniecznie przeczytajcie sami! Przykład rzetelnej, dziennikarskiej pracy!

 

4. „Ja, Olga Hepnarová” – Roman Cílek

 

 

Lipcowe popołudnie. Zatłoczona aleja Obrońców Pokoju w Pradze. Nagle w przystanek pełen ludzi czekających na tramwaj, wjeżdża ciężarówka. Na chodniku leżą ranni i zabici. Wybucha panika. Gdy funkcjonariusz policji podbiega do auta, widzi zaledwie 22-letnią drobną dziewczynę, która na pytania, co się stało, odpowiada, że zrobiła to umyślnie. Że to jej zemsta na społeczeństwie. Roman Cílek w swojej książce nie ocenia  Olgi Hepnarovej – on poprzez dokładną analizę życia młodziutkiej Czeszki próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dziewczyna dopiero wchodząca w dorosłość, postanowiła dokonać zemsty na społeczeństwie i z zimną krwią przejechać grupę bezbronnych, zupełnie nieznanych jej osób.

Czytaj recenzję

 

5. „Martwe ciała” – Waldemar Ciszak, Michał Larek

 

 

Wszystko zaczyna się od zgłoszenia przez zdenerwowanego ojca zaginięcia jego jedenastoletniej córki.  Później sprawa zostaje powiązana z działalnością „zimnego chirurga”, czyli Edmunda Kolanowskiego – nekrofila i seryjnego mordercy, terroryzującego Poznań w latach 80. Ten krótki reportaż to bardzo rzeczowa relacja ze śledztwa i procesu przestępcy, który jako jeden z ostatnich w Polsce został skazany na karę śmierci. Sposób, w jaki został napisany, sprawia, że od książki dosłownie nie można się oderwać. Warto zauważyć, że wyszła ona spod pióra prawnika i literaturoznawcy, nie reportera. Lektura trudna ze względu na omawiany temat, ale niewątpliwie warta uwagi.

 

 

Czytaj także inne teksty cyklu:

Top 5: Reportaże o kobietach

Top 5: Tematyka górska

Top 5: Biografie

Top 5: Filmy o śledztwach dziennikarskich

Top 5: Książki o tematyce wojennej

Top 5: Reportaże o Rosji

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany.