Top 5: Tematyka górska

„Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można” – powiedział Edmund Hillary, himalaista, który jako pierwszy wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem zdobył Mount Everest. Wielu ludzi popada w to „uzależnienie”, dlatego też książki i filmy o tematyce górskiej cieszą się niesłabnącą popularnością.

 

1. „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”

 

 

To niesamowita i wciągająca seria dokumentalna wyprodukowana przez Canal+ Discovery, przedstawiająca pobicie rekordu świata w zdobyciu tzw. Śnieżnej Pantery (wspięcie się na 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR) przez młodego zakopiańczyka. Przepiękne ujęcia gór, oraz trzymająca w napięciu fabuła, którą napisało samo życie, sprawiły, że oglądanie dokumentu było wielką przyjemnością. Podglądając członków wyprawy od samego początku, czyli przygotowań i treningów, po zdobywanie szczytów i finałowy powrót do kraju, miałam wrażenie, że staję się uczestnikiem, tych wydarzeń. Było to bardzo miłe uczucie, bo w końcu który miłośnik gór nie chciałby zdobyć Śnieżnej Pantery?

 

2. „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” – Jacek Hugo-Bader

 

 

Niezwykle poruszający reportaż opowiadający, pozornie, o wyprawie, której celem było znalezienie ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy zaginęli po pierwszym zimowym wejściu na Broad Peak. Pozornie, bo moim zdaniem ta książka jest o miłości do gór. O tym, ile człowiek jest w stanie zaryzykować, aby spełnić swoje marzenia. Reporter odsłania sekrety wysokogórskiej wspinaczki i pokazuje potęgę gór. Książka wywołała wiele kontrowersji, jednych zachwyciła, drugich odrzuciła. Mnie zachwyciła i polecam ją każdemu, kto chciałby zgłębić tajemnice fascynacji wspinaczką.

 

3. „Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach” – Michał Jagiełło

 

 

To nie jest książka dla czytelników o słabych nerwach. Połamane kończyny, kręgosłupy, rozbite czaszki i krew na skałach pojawiają się prawie na każdej stronie. Michał Jagiełło bardzo szczegółowo i rzetelnie opisuje początki TOPR oraz akcje ratunkowe w Tatrach, niestety nie zawsze zakończone sukcesem. „Wołanie w górach” jest swoistą przestrogą dla turystów, aby nigdy nie lekceważyli potęgi gór i zawsze podchodzili do nich z szacunkiem; bo większości wypadków winne są zbyt wielka brawura albo brak doświadczenia wspinaczy. Po przeczytaniu tej książki nabrałam jeszcze większego szacunku do pracy ratowników w Tatrach, gdzie nieustannie „(…) toczy się koło życia i walec śmierci”.

 

4. „Everest” Baltasar Kormákur

 

 

O ekspedycji Roba Halla pisano w niejednej książce, a w 2015 roku powstał na ten temat film. „Everest” Kormákura to ekranizacja wydarzeń sprzed ponad 20 lat, kiedy u szczytu największego ośmiotysięcznika świata powstał korek. Zdeterminowani członkowie wyprawy, mimo dużego opóźnienia, które narażało ich na załamanie pogody w trakcie wspinaczki, zdecydowali się na ryzykowne zdobycie góry. Tę decyzję większość z nich przypłaciła życiem. Historia niewiarygodna i niezwykle wzruszająca. Piękne zdjęcia, ukazujące surowość i bezwzględność gór oraz idealnie skomponowana muzyka stworzyły wyjątkowy klimat filmu, dosłownie MROŻĄCY krew w żyłach.

 

5. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” – Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

 

 

Jerzy Kukuczka, pierwszy Polak i drugi człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, zasłużył na mistrzowską biografię i ta taka jest. Momentami wzruszająca, innym razem zabawna, napisana z humorem i empatią, sprawiła, że nie mogłam się od niej oderwać. Czytanie przerywałam jedynie po to, by przyjrzeć się przepięknym fotografiom, stanowiącym idealne uzupełnienie tekstu. Opisy wypraw Kukuczki, wzbogacone fragmentami jego pamiętników i wspomnień pozostałych ich uczestników, w fascynujący sposób ukazują piękno gór oraz determinację alpinistów, którzy są w stanie zaryzykować własne zdrowie, a nawet życie, by zdobyć wymarzony szczyt.

 

Karolina Chojnacka i Klaudia Szłapak

 

Czytaj także inne teksty cyklu:

Top 5: Biografie

Top 5: Filmy o śledztwach dziennikarskich

Top 5: Książki o tematyce wojennej

Top 5: Reportaże o Rosji

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany.