W 7 dni dookoła Izabelina

 

Tuż za Warszawą, zaledwie kilkanaście kilometrów od stołecznego zgiełku, pośród lasów Puszczy Kampinoskiej znajduje się Izabelin. Właśnie tam Ryszard Kapuściński spędził kilka lat swojego dzieciństwa, właśnie tam wracał po latach, by spotykać się z przyjaciółmi i pisać. Z okazji dwudziestolecia gminy, odwiedziliśmy ją i my – członkowie Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Krzysztof Zanussi Zimowa Akademia MultimedialnaPo spotkaniu z Krzysztofem Zanussim nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia. To stały punkt wizyt u reżysera (fot. Aleksandra Kopeć)

 

W dniach 8–14 lutego odbyła się Zimowa Akademia Multimedialna – druga odsłona warsztatów dziennikarskich zorganizowanych przez red. Stanisława Zawiślińskiego, prezesa Fundacji, tym razem przy współpracy z Centrum Kultury Izabelin.

 

Dzięki gościnności Elżbiety i Krzysztofa Zanussich, którzy umożliwili nam nocleg w pobliskich Laskach, mogliśmy obserwować życie w gminie. Bo w takim celu tam przyjechaliśmy – by spojrzeć, jak zmieniało się ono przez ostatnie dwadzieścia lat. Przy nieocenionej pomocy Maryli Łukasińskiej z CKI docieraliśmy do osób, które z różnych perspektyw opowiadały nam o codzienności Izabelina. Odwiedziliśmy władze, a także wyszliśmy na ulice, byliśmy w szkole, przedszkolu, straży pożarnej. Słuchaliśmy o historii i o sporcie, o problemach i o sukcesach.

 

Zimowa Akademia MultimedialnaWe wtorek odwiedziliśmy siedzibę Kampinoskiego Parku Narodowego. W tajniki jego flory i fauny wprowadziła nas Katarzyna Fidler (na zdjęciu pierwsza po lewej)
(fot. Aleksandra Kopeć)

 

Ćwiczenia warsztatowe w dokumentacji rzeczywistości nie byłyby możliwe, gdyby nie obecność profesjonalistów: Adama Barwińskiego, Marka Kowalczyka i Jakuba Pączka. Od nich pobieraliśmy praktyczne lekcje z zakresu pracy nad filmem oraz tajniki fotografii. Uczyliśmy się, jak i gdzie zbierać materiał dziennikarski, a także oswajaliśmy się ze sprzętem. Ich cenne wskazówki wykorzystaliśmy w praktyce – życie Izabelina udokumentowaliśmy nie tylko w tekstach, ale także na zdjęciach i filmach.

 

Zimowa Akademia MultimedialnaAgnieszka i Ola rozmawiały z Barbarą Słomską i Elżbietą Kowalczyk – sołtyskami Izabelina C i Izabelina B. W gminie sołectw jest siedem. We wszystkich rządzą kobiety
(fot. Aleksandra Kopeć)

 

Naszymi rozmówcami byli nie tylko mieszkańcy Izabelina. W ramach warsztatów spotkaliśmy się z różnymi gośćmi, którzy opowiadali o sobie, swojej pracy, twórczości i udzielali wskazówek niezbędnych w pracy dziennikarskiej. O Rosję, konflikt rosyjsko-ukraiński i życie na Wschodzie pytaliśmy Sławomira Popowskiego. Sławomir Rogowski opowiadał o swojej książce „Widok z dachu” i o życiu w PRL, jego opowieść swoimi zdjęciami uzupełnił Jerzy Fedak. Z prof. Wiktorem Osiatyńskim rozmawialiśmy jego i naszych doświadczeniach, o ścieżce zawodowej, a także o uzależnieniach i polityce. Krzysztof Zanussi oraz Natalia Koryncka-Gruz opowiedzieli o swojej twórczości, polskim kinie i pracy reżysera. Z tych spotkań wynieśliśmy nie tylko cenne porady i opinie – dokumentowaliśmy je z nie mniejszym zapałem niż izabelińską rzeczywistość.

 

Zimowa Akademia MultimedialnaNa spotkaniu ze Sławomirem Rogowskim pojawili się Jolanta Olszewska – aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie (siedzi w pierwszym rzędzie) i fotograf Jerzy Fedak (drugi po prawej). W tle reżyserzy Jakub Pączek i Adam Barwiński, którzy w trakcie warsztatów wprowadzali nas w tajniki filmu (fot. Aleksandra Kopeć)

 

Zimowa Akademia MultimedialnaPiątkowe spotkanie z Natalią Koryncką-Gruz prowadził Mateusz (fot. Aleksandra Kopeć)

 

Przedostatniego dnia warsztatów udało nam się sprawdzić, w jaki sposób rzeczywistość poznają wyjątkowi mieszkańcy gminy. Odwiedziliśmy szkołę i ośrodek dla niewidomych w Laskach, gdzie spotkaliśmy się z uczniami i wychowawcami. Ci, którzy świata zobaczyć nie mogą, pokazali nam, w jaki sposób uczą się, uprawiają sport, korzystają z komputerów i jak spędzają wolny czas.

 

Zimowa Akdemia MultimedialnaW Laskach obserwowaliśmy m. in. lekcję wychowania fizycznego. Bartek nie tylko obserwował, ale też filmował (fot. Aleksandra Kopeć)

 

Izabelin opuściliśmy w sobotnie popołudnie. Trochę zmęczeni, ale nastrojeni pozytywnie. Czy zainspirowani? To okaże się już niedługo, na stronie „Nowego Folderu”.

 

 

Aleksandra Kopeć

Twój adres email nie zostanie opublikowany.