/

Walka z samym sobą

„Dawn Wall: wspinaczka po rekord” (2017) to film dokumentujący wyprawę Tommy’ego Caldwella i Kevina Jorgesona na Dawn Wall, czyli najtrudniejszą drogę na szczyt formacji skalnej położonej w amerykańskiej dolinie Yosemite – El Capitan. Przez ponad trzy tygodnie walczą o każdy centymetr, wspinają się i przemierzają niezdobyty wcześniej szlak, a z każdym krokiem przekraczają kolejne granice swoich możliwości.

Główni bohaterowie dokumentu, Tommy Caldwell i Kevin Jorgerson, mieli zupełnie różne dzieciństwo. Pierwszy, syn zapalonego wspinacza, od najmłodszych lat razem z ojcem wspinał się po skałach, który uważał, że wystawiając Tommy’ego na ciężkie próby od małego, uodporni go na wszelkie trudy życia. Tommy w wieku szesnastu lat rozpoczął profesjonalną karierę wspinaczkową, wygrywając jedne zawody za drugimi. Jego historia ukazana jest jako pierwsza i to na nim skupiona jest uwaga widza. Jego marzeniem było pokonanie najtrudniejszej trasy El Capitan, która mierzy ponad 900 metrów. Trasa to tytułowy The Dawn Wall – najbardziej płaski i wymagający szczyt. Tommy postanowił pokonać go sposobem klasycznym – bez użycia sprzętu wspinaczkowego, który podczas tej wyprawy służył jedynie do asekuracji.

Drugi bohater, Kevin, urodzony w Santa Rosa w stanie Kalifornia, nie został zapalonym wspinaczem od razu. Jako nastolatek próbował swoich sił na ściance w pobliskiej siłowni. W ten sposób rozpoczęła się jego przygoda, która z czasem przerodziła się w życiową pasję.


Kadr z filmu „Dawn Wall: wspinaczka po rekord’’. Źródło: Netflix

Gdy zdeterminowany wyga Tommy i mniej doświadczony Kevin rozpoczynają wspinaczkę, towarzyszą im kamery. Z każdym kolejnym przebytym odcinkiem przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród społeczności lokalnej, jak i całego świata, w tym największych stacji telewizyjnych. Każdy z nich ma przed sobą inne wyzwania. Muszą zmierzyć się nie tylko z ograniczeniami fizycznymi, ale także z mentalnymi. Caldwell, który w wyniku tragicznego wypadku stracił palec wskazujący, ma przed sobą wyjątkowe trudne zadanie. Podczas oglądania dokumentu nie sposób nie zastanowić się, dlaczego właściwie to robi? Wydawać by się mogło, że wspinaczka po tak trudnym terenie to czyste szaleństwo. Być może próbuje stłumić w głowie odgłosy traumy z wyprawy do Kirgistanu, kiedy wraz z trójką przyjaciół został porwany i uwięziony na siedem dni przez islamskich rebeliantów? A może chce udowodnić sobie, że może dokonać rzeczy niemożliwych? Sam główny bohater filmu po rozwodzie z żoną mówi: „Gdy wyzwanie pochłania cię całego, nie ma możliwości, by myśleć o kimś innym”.

Niezależnie od motywacji, dwójka wspinaczy podejmuje się niemożliwego, decydując się na trzytygodniowy, niemal nieustanny wysiłek i walkę z samym sobą.

Niezwykle interesującą cechą tego filmu jest możliwość obserwowania z bliska osób, które są w stanie poświęcić całkowicie swoje zdrowie czy życie prywatne, aby osiągnąć założony cel. Dokument został zrealizowany przez weteranów gatunku, wspinaczy-filmowców Josha Lowella i Petera Mortimera. To dzięki nim możemy w filmie podziwiać piękno przyrody i niesamowite ujęcia Parku Yosemite widzianego ze ściany El Capitana. Doskonale udokumentowana wspinaczka trasą The Dawn Wall trzyma w napięciu przez większą część filmu.


Kadr z filmu „Dawn Wall: wspinaczka po rekord’’. Źródło: Filmweb

Szczególnie przykuwa uwagę niezwykła przyjaźń i partnerskie wsparcie między dwoma wspinaczami. Gdy Kevin nie jest w stanie poradzić sobie z jednym z trudniejszych odcinków trasy, Tommy cierpliwie czeka i cały czas wierzy w niego. Choć mógłby zostawić przyjaciela i wspinać się dalej sam, idąc w górę ku własnemu celowi, decyduje się on na pozostanie przy towarzyszu i kibicowanie mu. „Zdobycie tego szczytu bez Kevina nie byłoby tak fajne” – mówi w prostych słowach Caldwell.

„Dawn Wall: wspinaczka po rekord’’ to w skrócie opowieść o odkrywaniu siebie i przełamywaniu własnych barier. Jest to historia, która spodoba się nie tylko wyczynowym wspinaczom czy miłośnikom sportu, ale każdemu, kto lubi obserwować pokonywanie stawianych przed ludźmi wyzwań i poznawanie granic swoich możliwości.


„Dawn Wall: wspinaczka po rekord’’ / „The Dawn Wall’’
Reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer
Produkcja: Austria, USA, 2017
Dystrybucja: Netflix
Czas trwania: 101 min


Tematem miesiąca działu Folder z Dokumentami jest odkrywanie nieznanego.


Obrazek wyróżniający: plakat filmu „Dawn Wall: wspinaczka po rekord’’, źródło: Filmweb

Twój adres email nie zostanie opublikowany.