/

Wszyscy jesteśmy fotografami

[spider_facebook id=”2″]

 

Bar Studio rozpoczyna trzeci już cykl wykładów Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Pierwsze spotkanie w najbliższy czwartek o 18.00 poprowadzi Filip Springer. Reporter opowie o architekturze w fotografii, czyli o tym, jak poznawać otaczającą nas przestrzeń za pomocą aparatu.

 Plakat Wszyscy jesteśmy fotografami vol 3 plakatPodczas wykładów będzie można poznać różne strony fotografii
(fot. wszyscyjesteśmyfotografami vol. 3 facebook)

 

Cykl wykładów dla miłośników fotografii potrwa od 26 lutego do 7 maja. Odbędzie się sześć spotkań, na które może przyjść każdy. Warto pojawić się wcześniej i zarezerwować miejsce, bo chętnych nie brakuje.

 

Prowadzący przybliżają historię fotografii i pokazują szerszy zakres możliwości jej tworzenia i odczytywania. Spotkania podzielono tematycznie (spis tematów poniżej). Twórcy opowiedzą też o własnych doświadczeniach i pomysłach, które realizują. Wśród gości poprzedniej edycji byli m. in. Kuba Dąbrowski i Karol Radziszewski. Wykład Radziszewskiego zamknął cykl tematami: rola ciała w fotografii, zdjęcia użytkowe, problem oddzielenia sztuki od pornografii.

 

Najbliższe spotkanie poprowadzi Filip Springer – reportażysta i fotoreporter, który w 2012 roku został finalistą literackiej nagrody Nike, a jego publikacja „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” otrzymała tytuł Książki Roku w Radiowej Trójce. Dużym sukcesem okazała się także wydana rok później „Wanna z kolumnadą”, w której autor nie szczędzi krytyki zaniedbanej przez lata transformacji polskiej urbanistyce. Wytyka też problemy zagospodarowania przestrzennego, wskazuje absurdalne przepisy i odczarowuje ten temat, czyniąc go modnym.

 

 

Podczas czwartkowego spotkania będzie mówił o swoim codziennym doświadczeniu obserwacji architektury przez obiektyw. O tym, jak robią to inni oraz co zyskuje, czerpiąc z klasycznej fotografii. Następną dyskusję „Krew i łzy, czyli czy fotografia wojenna może zmienić świat” poprowadzi długoletni współpracownik Agencji Reutersa, Piotr Andrews. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy zastanowią się nad miejscem mediów społecznościowych w fotografii oraz przyjrzą się bliżej formie zdjęć podczas wykładu „Od metalowej płytki do ekranu i z powrotem”.

 

Ostatnie spotkanie będzie dotyczyło związków fotografii z muzyką. Pojawi się na nim Rosław Szaybo, plakacista oraz projektant okładek książek i płyt m.in. Eltona Johna czy Janins Joplin . Szybo jest także autorem okładki słynnego „Astigmatic” Krzysztofa Komedy.

 

Marzena Wieczorek

 

Program Wszyscy Jesteśmy Fotografami:

1. „Dekonstrukcja przestrzeni, czyli o architekturze w fotografii”. Prowadzenie: Filip Springer – 26 lutego, godz. 18:00

2. „Krew i łzy, czyli czy fotografia wojenna może zmienić świat“. Prowadzenie: Piotr Andrews – 5 marca, godz. 18:00

3. „Photobook, czyli książka fotograficzna“. Prowadzenie: Rafał Milach – 26 marca, godz. 18:00

4. „Trzeci wymiar, czyli o obiektach fotograficznych”. Prowadzenie: Monika Małkowska
– 9 kwietnia, godz. 19:00

5. „Od metalowej płytki do ekranu i z powrotem, czyli o formie w fotografii”. Prowadzenie: Paweł Żak – 23 kwietnia, godz. 19:00

6. „Decydujące kadry, czyli o kultowych okładkach płyt”. Prowadzenie: Rosław Szaybo – 7 maja, godz. 19:00
Spotkanie zakończy impreza muzyczna. Zagrają: Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska

 

Zdjęcie promujące WJF fot. Filip SpringerZdjęcie promujące wydarzenie
(fot. Filip Springer, dzięki uprzejmości organizatorów)