/

Z szacunku do boksu

[spider_facebook id=”2″]

 

Jakub Pulchny pomysł na fotoreportaż dostrzegł na ringu, na którym trenuje od 3 lat. Na 14 miesięcy zszedł z bokserskiej sceny, by obserwować swoich kolegów nie tylko jako ich rywal, ale także jako fotograf. Efekty jego pracy można podziwiać do 15 lutego w warszawskiej Kawiarni Kafka.

 

publiczność i bohaterowie zdjęć Kuby PulchnegoPodczas wernisażu nie zabrakło licznej publiczności i bohaterów reportażu
(fot. Marzena Wieczorek)

 

Choć robi zdjęcia od wielu lat, dopiero niedawno rozpoczął studia na Akademii Fotografii, a „Oblicza boksu” są jego pierwszym tak poważnym, realizowanym przez kilka miesięcy projektem. Kawiarnia Kafka to kameralne miejsce, ale podczas wernisażu 17 stycznia nie zabrakło licznej publiczności i samych bohaterów reportażu. Autor zaprezentował wybrane zdjęcia spośród całej serii, pozostałe można oglądać również na jego internetowym portfolio.

 

autor kuba pulchny opowiada o wystawieW trakcie wernisażu Kuba Pulchny opowiadał o wystawie (fot. Marzena Wieczorek)

 

Kuba Pulchny jest zdecydowanym zwolennikiem tradycyjnej, analogowej fotografii. Z czarno-białych zdjęć wyłania się dawny, kultowy obraz boksu, rodem z amerykańskiej prowincji. Na fotografiach zostały pokazane ruch, walka i zmęczenie uchwycone w nieoczywistych kadrach i mocnych kontrastach. W tle nie zabrakło kółek olimpijskich, podobizn Muhammada Alego czy rękawic Everlasta, czyli wszystkiego, co może kojarzyć się z boksem.

 

bohaterowie zdjęć podczas wystawyW Kafce pojawili się niektórzy bohaterowie zdjęć (fot. Marzena Wieczorek)

 

Pomysł na zdjęcia wziął się z szacunku, jakim autor darzy trenujących kolegów. – Ideą było pokazanie ich wysiłku, energii i czasu, który poświęcają. Kilka razy w tygodniu przychodzą na zajęcia, a to jest jednak dosyć wyczerpujący sport. Zawsze podobało mi się takie podejście. Chciałem zilustrować ich zmagania, a także przedstawić ich takimi, jakimi są na co dzień. To miała być próba uchwycenia ich charakteru – mówił Kuba Pulchny w trakcie wernisażu.

 

Szymon Majewski też trenuje w klubie fenix, zdjęcia wystawy oblicza boksuW klubie Fenix trenuje też Szymon Majewski (fot. Marzena Wieczorek)

 

Podczas rozmowy autor wspomniał o podobnym projekcie Macieja Nabrdalika, który w 2007 r. sfotografował słynną Gleason Gym. Powstała w 1937 roku brooklińska szkoła boksu szybko zyskała miano kuźni największych talentów, a w gronie jej podopiecznych znaleźli się Muhammad Ali i Mike Tyson.

 

Marzena Wieczorek

 

Dzięki uprzejmości Kuby Pulchnego pokazujemy niektóre zdjęcia z jego wystawy.

 

zdjęcie Kuba Pulchny, walka na ringu

 

zdjęcie Kuba Pulchny, oblicza boksu

 

zdjęcie Kuba Pulchny, kadry z terningów

 

zdjęcie Kuba Pulchny, bohater zdjęć obecny był na wernisażu