Centrum Kapuścińskiego

Nieczęsto zdarza się twórca tak zdolny, by jego pierwszy film znalazł się na Oscarowej shortliście. Rzadko też reżyser jest na tyle odważny, by wejść z kamerą do domu własnych dziadków. I nakręcić o nich film w momencie, w którym przechodzą kryzys.

 

 

Zofia Kowalewska to dwudziestodwuletnia studentka łódzkiej Szkoły Filmowej. „Więzi” to jej reżyserski debiut. Zrealizowała go w ramach programu Pierwszy Dokument w Studio Munka. Film opowiada historię dziadków autorki, małżeństwa z 45-letnim stażem. Osiem lat temu mąż zostawił żonę dla innej kobiety, zdecydował się jednak do niej powrócić. Od jakiegoś czasu para stara się dalej żyć razem. Jak Kowalewska sama mówi, chciała „wejść głębiej, opowiedzieć o tym wszystkim nie z perspektywy osoby oceniającej, oskarżającej, tylko z punktu widzenia wnuczki, która dziadków kocha, kibicuje im i która chce pokazać emocjonalną złożoność tej sytuacji” (wywiad dla Nowego Folderu).

 

Osiemnastominutowy film znalazł się na tegorocznej Oscarowej shortliście w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny. Debiutująca reżyserka nie spodziewała się takiego sukcesu. I choć ostatecznie „Więzi” nie otrzymały nominacji, Zofia Kowalewska zdobyła uznanie i zasłużony rozgłos.

 

Czym jest dla niej kino dokumentalne? – Przypomina trochę odkrywanie skarbów – mówi Kowalewska. – To poszukiwanie w rzeczywistości czegoś, co już jest, ale co można stworzyć na nowo, zderzając ze swoją wrażliwością.

 

O filmie i swojej pracy opowie podczas II edycji festiwalu „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie odbędzie się 28 października.

 

 

Karolina Rosołek

 

 

 

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Zobacz też:
Potrząsanie akwarium

Potrząsanie akwarium

"Zawsze wiedział, że interesuje go tylko dokument" - sylwetka Marcela...
Chłopiec z Placu Broni

Chłopiec z Placu Broni

Prezentujemy pierwszy fragment naszej książki "Bratanki. 11 niezwykłych portretów"
Chińskie duchy jedzą ananasy

Chińskie duchy jedzą ananasy

"Chińska herbata i tradycyjne pao na śniadanie, po południu zwiedzanie...

3 comments

 1. Rafał says:

  Lip 24, 2016

  Odpowiedz

  Świetne wieści. Jest na co czekać

 2. Aleksandra says:

  Kwi 21, 2017

  Odpowiedz

  Świetny tekst ! Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty 🙂

 3. EdymekAnonimek says:

  Lis 19, 2017

  Odpowiedz

  Z niecierpliwoscią czekam na kolejne artykuły !
  Z wyrazami szacunku
  JA

Name required

Website